Plastičtí lidé z vesmíru přistávají na Husovce!

Je tomu už 43 let, co spatřila světlo světa slavná skupina The Plastic People of the Universe. Založila jí v roce 1969 parta mladých kluků z Břevnova, jejichž prvotní motivací bylo především napodobovat starší idoly a snadněji balit holky. Jedním z nich byl i Milan Hlavsa, jehož ostrost orientace (zbožňoval a zhudebňoval Warholovy Velvet Underground) však překvapila i protřelé pražské intelektuály.

 

Plastiků se jako umělecký vedoucí ujal výtvarný kritik Ivan Jirous, řečený Magor, který kapele zabránil sklouznout po šikmých stěnách normalizačních nástrah a to i za cenu existenčních ústupků. Kapela se ocitla v undergroundu a později i ve vězení. Díky svým nekompromisním postojům se stala nechtěným symbolem odporu proti totalitní zvůli. Vždyť na chodbách soudu, kde byli souzení Plastici, se zformovala Charta 77. Kapela však byla vždy důsledně apolitická – prvním jasně politickým vystoupením bylo až provedení skladby 100 bodů na III. festivalu 2. kultury na Hrádečku v roce 1977. Pod sílícím tlakem moci nakonec emigroval saxofonista Vráťa Brabenec a kapela se roku 1987 po vzájemných neshodách rozchází.

 

Roku 1997 však obnovuje svojí činnost a od té doby znovu rozdává radost věrným fanouškům. Posledním albem Plastiků je živák Non Stop Opera věnovaný památce Magora, který před 11 měsíci náhle zemřel. Nenechte si ujít tento jedinečný koncert.

 

Karlovy Vary, Klub Paderewski – scéna Husovka, středa 3. 10. 2012, 19.30 hod

 

Zdroj: Paderewski

 

 

Štítky: