Phil Collins – Ještě žiju

Abyste rozuměli: nejsem neustále na plech…

 

Philip David Charles Collins se narodil v roce 1951 v Londýně. Od malička tíhnul k lehkonohým múzám, už jako chlapec vystupoval v dětských pořadech, hrál v televizních reklamách, zpíval v muzikálech, doma cvičil na bicí. Což jeho otec, pojišťovací úředník, sledoval s krajní nedůvěrou. Studovat se vydal divadelní školu, zakládal a rozpouštěl kapely, až se v roce 1970 připojil ke skupině Genesis.

 

Ta se stala v první polovině sedmdesátek vyhledávanou pódiovou atrakcí, jenže v roce 1975 ji opustila ústřední postava, frontman Peter Gabriel. Při konkursech na nového vokalistu Phil tak dlouho předzpívával uchazečům, až se zbytek souboru rozhodl najít raději nového bubeníka. Našemu hrdinovi tak začala nová kariéra. Ta úspěšnější. Popularita Genesis sice stále stoupala, to však nebylo nic proti tomu, co odstartovalo zpěvákovým sólovým debutem Face Value.

 

V osmdesátých letech se Phil Collins stal jedním z komerčně nejúspěšnějších umělců šoubyznysu. Svět projel křížem krážem, potkával ty největší celebrity kulturní i politické, vydělal mraky peněz. Ale také se třikrát rozvedl, upadl do alkoholové závislosti, těžce onemocněl…

 

O tom všem je tahle knížka. Čtivá, vtipná, (snad) upřímná a otevřená knížka.

 

Z anglického originálu Not Dead Yet: The Autobiography (2016) přeložil René Fejl (2017)

 

 

Štítky: