Nový program propojující texty výtvarníka a performera Petra Nikla s hudbou nejlepšího našeho hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala.
Petr Nikl (* 1960), člen dřívější skupiny Tvrdohlaví a držitel prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého je všestranným umělcem realizujícím svou bohatou představivost formou obrazů, kreseb, grafik, inscenovaných fotografií, performancí, zpěvu, divadelních představení a nejrůznějších kombinací tradičních uměleckých forem. Je ceněn především jako malíř, jeho kultivované obrazy plné lidské laskavosti jsou mistrným zachycením tajemství lidského žití a jednání. V poslední době stále častěji vytváří technikou mezzotinty (a také v kresbě) citlivé a abstrahované záznamy organických tvarů. Napsal a nakreslil zatím devět autorských knih, z nichž mnohé obdržely významná ocenění (např. 2008 Magnesia Litera). Za svou ilustrační tvorbu obdržel třikrát titul nejkrásnější knihu roku. Už od roku 1985 se rozvíjí i Niklovy divadelní a performanční aktivity využívající originální vyřezávané loutky, nalezené předměty kuriózních tvarů a opticky i zvukově zajímavá zařízení či alternativně použité nástroje (na svém kontě má asi 300 loutkových a výtvarných performancí v divadlech, galeriích a alternativních vnitřních i venkovních prostorech). Natočil také dvě hudební nahrávky se sborem Lakomé Barky a další dvě autorská alba. S obrovským ohlasem veřejnosti se setkaly všechny Petrem Niklem organizované výstavní projekty interaktivních kolektivních výstav směřovaných k podnícení lidské hravosti (2000 Hnízda her v pražském Rudolfinu a všechny následné výstavy projektu Orbis Pictus nejen u nás, ale po celém světě – 2006 Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie, 2009 Labyrint světla a 2010 Play).
Ondřej Smeykal (* 1975, mj. zakladatel kultovní kapely Wooden Toys, spolupracovník Moniky Načevy, Pavla Fajta a také originální výtvarník projektů Orbis Pictus) patří k našim nejlepším hráčům na exotický nástroj původního australského kmene Aboridžinců. Studiem tohoto charismatického nástroje se zabývá už téměř 20 let, během nichž vypracoval svou techniku k obdivuhodné virtuozitě a preciznosti. Jeho osobitý styl hry, alternativní a výrazně dynamický, vytváří prostřednictvím jednoho jednoduchého nástroje nečekaně bohatý hudební projev sahající od ambientu až po svérázné a exotické taneční „směry“. Zvukové kvality a možnosti „proděravělé větve“ z eukalyptového dřeva již Ondřej Smeykal vyzkoušel v řadě hudebních experimentů (v karlovarské galerii představil i ojedinělá didgeridoo ze skla nebo neobvyklé hudební spojení s perkusemi výtečného bubeníka Miloše Dvořáčka).
Jejich nejnovější program nazvaný Slovosleď je exkluzivně uváděn jen na pěti místech v republice (umělci si totiž pečlivě vybírali vizuálně i akusticky netradiční komorní prostory) a je v mnohém netradiční. Po technologicky a formálně komplikovaných projektech přišla na řadu jednoduchost a přímá interakce. Petr Nikl známý jako performer svým „komplexním crossoverem“ všech představitelných žánrů se pro tento večer zcela oddá slovu. Výtvarník, hudebník, autor mnoha básní a hudebních textů tentokrát nevychází z paradoxu a gagu propletení tvůrčích forem, ale z prosté intimity slova, podmaněného zvukem didgeridoo fenomenálního hráče na tento nástroj Ondřeje Smeykala. Cílem setkání dvou protagonistů živé improvizace je společné sdílení imaginativní krajiny tvořené zvukem australského didgeridoo a lidského hlasu. „Chceme vytvořit komorní prostředí, které ale bude mít křídla a prostor… Nevylučujeme, že bude publikum vtaženo do hry.“ Literárně hudební intimní duet, v němž důležitou roli hraje kromě rytmu a temperamentu také ticho a bezčasovost ambientního přístupu, je pro vás připraven v úterý 28.2.2012 od 19.30 hodin v karlovarské Galerii umění.
Zdroj: GU