Pět otázek pro… Pororoca

V karlovarském regionu působí překvapivá síla hudebních uskupení. Některá muzicírují jen tak, pro radost. Jiná mají ambice. Jsou mezi nimi jména nová i zavedená. Chceme vám je představit všechna. Dámy a pánové, skupina Pororoca…

 

Značka Pororoca se na scéně poprvé objevila už před dvaceti lety, v roce 1992 ji zformovala partička teenagerů ze sokolovské metalové líhně. O tři roky později se složení stabilizovalo do podoby Dan Sojka – zpěv, Patrik Soška – kytara, Lojza Zadražil – basa a Petr Eger – bicí. Kapela pořídila několik studiových snímků a natočila dokonce videoklip. A krom štací regionálních si zahrála i na festivalových scénách v Německu. Jenže, v devětadevadesátém chlapci ukončili středoškolská studia a parta se rozpadla.

 

O deset let později sfoukl prach z kapelního loga kytarista Patrik a v kronice s názvem Pororoca začala se psát další kapitola. Nejprve do ní přispívali (vedle Patrika Sošky) pánové Jakub Fritsche – basa a Ondřej Kubeš – bicí, následně se novým bubeníkem stal Petr Tyr. V polovině loňského roku sestavu rozšířila zpěvačka Simona a v září se po letech vrátil Petr Eger, ovšem nikoliv k bicím, nýbrž k baskytaře. Současná Pororoca tedy funguje v sestavě: Simona Kalánová – zpěv, Patrik Soška – kytara, Petr Eger – basa, Petr Tyr – bicí.

 

1) Proč právě Pororoca?
Pororoca je místní označení pro přílivovou vlnu – příboj, jež postupuje proti proudu Amazonky směrem do vnitrozemí. Název pochází z místního indiánského jazyka, přeložit jej lze jako hřmící vody… Proč jsme si vybrali tento název je nasnadě.

 

2) Co máte za sebou?
Pororoca vznikla v roce 1992 se zpívajícím bubeníkem Danem Sojkou, kterého v roce 1995 nahradil za bicími Petr Eger. Silná sestava Dan Sojka – zpěv, Patrik Soška – kytara, Petr Eger – bicí a Lojza Zadražil – basa fungovala 4 roky (1995-1999)… Nahráli jsme studiově několik skladeb, natočili videoklip v Praze u Petra Kůsy (Fajn Rock Music). Koncertovali jsme mimo jiné i na festivalech a v klubech v SRN, na krajském kole Miss ČR, na festivalu Rock im Amberg atd. V roce 1999 se Dan a Lojza dali na studia VŠ a odstěhovali se, kapela se rozpadla….
V roce 2009 Patrik Soška kapelu oživil s několika nadšenci v Ostrově n/Ohří, kam se mezitím přestěhoval a kde pracuje jako vedoucí kytarového oddělení v ZUŠ. Zaranžoval zcela nový repertoár a kapela začala zase vystupovat. Od září 2011 fungujeme v současné sestavě, od listopadu koncertujeme. Věříme, že současná sestava je silná a pevná.

 

3) Co máte před sebou?
14.4.2012 Alfa Sokolov s Alešem Brichtou, 19.5.2012 Sokolov park za řekou Ohří – Vilda Čok + Eternal Fire + Těžko soudit motýla a další…. 26.5.2012 Jičínský Majáles – Wohnout, Goodfellas, Hentai Corporation a další… 28.7.2012 Koupák, plánský festival  – Dalibor Janda, Turbo, 5 Angels… a další
To je přehlídka nejbližších koncertů, pak uvidíme jestli ještě máme nárok na nějaké sny. Kapela spolu funguje krátce a po sérii letních koncertů  jistě dáme vědět co bude dál… Hudbu všichni milujeme a věříme že posun bude dále a výše… Nápady nám určitě nedocházejí…

 

4) Co máte v sobě?
Posloucháme velice rozdílnou hudbu a vlivy jsou též různorodé… V kapele spolu hrají lidé od 17ti do 37 let. Od jazzu až po death metal….  Jádro původní Pororocy je samozřejmě ovlivněno metalem 80.let…

 

5) Co je, podle vás, tou správnou známkou punku?
Známka punku byla, když jsme na krajském kole Miss ´97, které se konalo v Sokolově, šli kolem otevřené šatny Petry Janů, (která po našem vystoupení zpívala 3 písničky na half) a jeden nejmenovaný zakládající kytarista Pororocy pronesl (ucítivší její parfém, který se odtamtud linul) na celé kolo : Ku**a, co je to za smrad… ?

 

Pororoca na webu…

 

 

Štítky: