Orloj snivců v Karlových Varech

Hudebník, skladatel a experimentátor Jaroslav Kořán minimalisticky až ambientně rozezvučí originální zvukovou instalaci, propojí živou akustickou hudbu s elektronickou zvukomalbou, vizuální videoprojekcí a zpěvem Milli Janatkové.

 

Tajemně znějící titul koncertu vychází z originálního hudebního nástroje nazvaného Orloj snivců a vytvořeného v roce 1992 hudebníkem, skladatelem a zvukovým designérem Jaroslavem Kořánem (*1962). Tehdy ještě se dvěma spoluhráči vytvořili variabilní zvukovou instalaci z nalezených kovových objektů umístěných na polystyrénových ozvučnicích, která se rozeznívá většinou bubnováním, čímž vzniká řada jemných, dlouho znějících tónů a zvuků. Následně vznikl stejnojmenný dlouhodobý a stále se vyvíjející projekt a také komorní soubor soustředěný okolo tohoto netradičního nástroje. Obsazení je proměnlivé – od sólových koncertů Jaroslava Kořána přes menší komorní sestavy (s využitím zpěvu, houslí, citery, perkusí, ale i mís, hrnců, klacků, kamenů) až po nejpočetnější těleso nazvané Zapomenutý orchestr země snivců.

Orloj snivců byl úspěšně zapojen do všech interaktivních výstavních projektů Petra Nikla (např. Hnízda her) a v r. 2005 dokonce také prezentován na výstavě EXPO v japonském Aichi. Neúnavný experimentátor a improvizátor Jaroslav Kořán nejčastěji spolupracuje Michaelem Deliou (USA), Agnes Kutas (HU), Jennifer Helia De Felice (USA), Petrem Tichým a se spoluzakladateli orloje Michalem Kořánem a Markem Šebelkou. Aktuálně vytvořil duo s muzikantkou a výtvarnicí Milli Janatkovou – vznikl tak nový projekt propojující živou akustickou hudbu s drobnými prvky hudby elektronické a doplněný vlastní výtvarnou audiovizuální projekcí prolínajících se přírodních a technicistních motivů. Zvukomalebná hudba orloje je závislá na tichu, akustice a geniu loci prostředí. Všechna tato kritéria galerie bohatě naplňuje, proto je sobotní koncert velmi lákavou nabídkou pro milovníky nevšedních hudebních zážitků. Na koncert jste zváni 15.10.2011 od 19.30 hodin do karlovarské Galerie umění.

 

Zdroj: Galerie

Štítky: