Na nebi měsíc – Táňa Fischerová, Irena a Vojtěch Havlovi

Večer s poezií Bohuslava Reynka a japonských básníků, doprovázený skladbami pro piano, violoncello, violu da gamba a zpěv.

 

Táňa Fischerová, herečka, spisovatelka, moderátorka, členka Činoherního klubu, hostovala v různých divadlech, spolupracovala zejména s Janem Kačerem a Evaldem Schormem. V 70. a 80. letech byla vytěsněna z uměleckého života. Podepsala petici Několik vět a po listopadové revoluci působila jako nezávislá poslankyně v Parlamentu ČR a také jako občanská aktivistka. Podílí se na práci v několika nadacích a občanských sdruženích. Řadu let moderovala televizní adventní koncerty, které získávají nemalé prostředky na charitativní činnost.

 

Vojtěch a Irena Havlovi patří k nejvýznamnějším osobnostem české hudební alternativní scény. Začínali v polovině 80. let v experimentální formaci Capella Antiqua e Moderna, poté spolupracovali s písničkářem Oldřichem Janotou a od 90. let začala jejich samostatná umělecká éra silně ovlivněná návštěvami Indie. Od roku 1990 postupně vydali řadu profilových CD velmi originálního a nezařaditelného hudebního výrazu (např. Malé modré nic, Hudba ticha, Něžně ke světlu, Marnost křídel, Jako motýl na tvé dlani, Tvá zlatá loďka). Ve svých kompozicích využívají i méně tradičních hudebních nástrojů (kromě violoncella a klavíru také violy da gamba, zvony, tibetské mísy, bambusové tyčinky, gongy). Jejich výrazově rozmanitá a neustále se proměňující hudba v sobě nese nádech poetičnosti a inspirace neevropskými kulturami. Křehce minimalistické až meditační plochy jejich hudby inspirované východním myšlením vytváří originální muziku plnou jemných a mnohobarevných zvuků a tónů.

 

Manželé Havlovi spolupracovali s celou řadou vynikajících tuzemských i zahraničních osobností, mezi které lze nesporně řadit i herečku Táňu Fischerovou. Spojení hudby a poezie mimořádné vnitřní soustředěnosti a hlubokého duchovního prožitku slibuje nevšední posluchačský zážitek, ke kterému jste zváni v úterý 29.5.2018 v 19.30 hodin do karlovarské Galerie umění.

 

Zdroj: GU

 

 

Štítky: