Musica Florea – Tvůrci italského hudebního baroka

Významný instrumentální soubor Musica Florea roku 1992 založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od počátku se soubor zaměřuje na interpretaci barokní hudby tak, jak byla provozována v čase svého vzniku, tzn. že hraje na originální dobové nástroje a v duchu dobové estetiky.

Repertoár souboru sahá od raného baroka po romantismus a zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální skladby symfonické, operní a oratorní. Během let vystoupila Musica Florea na stovkách koncertů po celé Evropě a byla také hostem mnoha významných festivalů. Již od doby svého vzniku spolupracuje s významnými sólisty a ansámbly. Na svém kontě má dvacítku CD pro české i evropské nahrávací společnosti. Musica Florea obdržela řadu významných ocenění, např. v roce 2003 prestižní cenu Cannes Classical Award za nahrávku Melodramatu de Sancto Wenceslao.

Od roku 2002 pořádá Musica Florea vlastní koncertní řadu s důrazem na prezentaci nově objevených děl. Dlouhodobě zpracovávanou tématikou je italské hudební baroko – vznikl tak úspěšný program „V novém stylu“, který byl poprvé uveden v roce 2009 a mnohokrát reprizován. V Karlových Varech soubor tentokrát přednese díla renomovaných i méně známých italských mistrů (např. Claudio Monteverdi (1567 -1643), Giovanni Gabrieli (1557 – 1612), Giovanni Batista Fontana (?1589 – ?1630), Alessandro Stradella (1639-1682), na jejichž tvorbě naznačí vznik a vývoj tehdy nového barokního stylu, rozvíjejícího kompoziční a výrazové experimenty, hudební improvizaci a ornamentiku. Na koncert vynikajícího instrumentálního souboru doplněného o Hasana el Dunia (tenor) a Tomáše Krále (baryton) jste zváni v  úterý 5.4.2010 v 19.30 hodin do karlovarské Galerie umění.

Štítky: