Mirek Kemel & Vladimír Javorský

Známý karikaturista a autor kreslených vtipů v roli písničkáře a hráče na akordeon a kytaru představí autorské písničky svébytné poetiky hudebně inspirované šansonem, blues, klezmer muzikou i městským folkem. Jako host se představí herec Vladimír Javorský, tentokrát jako zpěvák a hráč na ukulele.

 

Karlovarská galerie umění toto úterý představí Trio Miroslava Kemela (1963), známého karikaturisty a autora kreslených vtipů, který své trefné kresby už od roku 1991 publikuje v různých denících. Humorné písničky však nečekejte: „Muzika mi hodně pomáhá přežít stres z každodenní povinnosti odevzdat kresbu včas. A dovoluje mi ponořit se hlouběji do sebe, do svých příběhů bez nutnosti být vtipný a aktuální,“ říká kreslíř a písničkář. Mirek Kemel je osobitým šansoniérem, který s akordeonem a kytarou v ruce vyzpívává své prožitky a příběhy inspirované skutečně prožitými událostmi, které vesměs známe i my sami. Do svých pozoruhodných textů vtěluje své vnímání světa, věčné problémy lidského pokolení i jemnou nostalgii života. Osobní zpovědi podává vážně, romanticky, někdy s Brelovským patosem plným velkých slov (v jeho podání ovšem působí autenticky a věrohodně). Osobitou poetiku autorských textů výtečně doplňuje hudební složka, která se kromě šansonu a balady inspiruje v klezmer i balkánské muzice, blues, městském folku i chytlavých hospodských popěvcích.

 

Mirek Kemel je přes pozdní vstup na hudební pódia mimořádně zajímavou osobností zdejší písničkářské scény, obdobné krevní skupiny jako Václav Koubek, Radůza či Traband. Dosud natočil tři oceňovaná alba – Krajem šel anděl (2012), Nic víc (2014) a Ryby, raci (2018). O instrumentální doprovod se tentokrát postarají Tomáš Görtler (akordeon) a jako host Vladimír Javorský, výtečný divadelní herec známý z působení v Huse na provázku, v Činoherním klubu i v Národním divadle, stejně jako z mnoha filmových či televizních rolí (např. Největší z Pierotů, Černí baroni, Bylo nás pět, Poupata). Javorský je ale také skvělým muzikantem, hraje na ukulele, saxofon a publikum okouzlí jako vynikající a nespoutaný zpěvák. Na koncert písniček o něčem jste zváni v úterý 23.6.2020 od 19.30 do karlovarské Galerie umění.

 

Zdroj: GU

 

 

Štítky: