Michel Houellebecq – Podvolení

… bude to šance na druhý život… nebudu mít čeho litovat…

 

Píše se rok 2022, ve Francii vyhraje volby Muslimská jednota vedená charismatickým Mohamedem Ben Abbasem. Ostatní politici ho podporují, často jen proto, aby neuspěla nacionalistka Le Penová. Poměry v zemi se rychle mění… ženy zůstávají doma s dětmi, uvolňují pozice na trhu práce, v důsledku čehož klesá nezaměstnanost. Zkracuje se školní docházka a ve školství tak zbývá více peněz na platy učitelů. Veřejný život se řídí právem šaría a kriminalita klesá k nule. Občané jsou spokojení. Takto uchopený islám zajišťuje konvertitům zářivou kariéru či alespoň slušné živobytí.

 

Provokativní román francouzského spisovatele varuje před duchovní vyhaslostí Evropy, před trpnou odevzdaností s níž opouští křesťanské hodnoty a nakonec se podvolí vitálnější a dravější filosofii.

 

Osud někdy hraje kruté hry… Houellebecqova kniha měla vyjít 7. ledna 2015. V den, kdy islámští teroristé vyvraždili redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Na titulní stránce aktuálního čísla byla tehdy otištěna karikatura… Michela Houellebecqa!

 

Z francouzského originálu Soumission (2015), přeložil Alan Beguivin (2015)

 

 

Štítky: