Do Mariánských Lázní míří Tata Bojs se svou audiovizuální smrští

Propojení hudebních a výtvarných světů, cit pro tvorbu s velkou porcí chytlavosti – to jsou Tata Bojs. Pražská kapela, která patří mezi největší jména české hudební scény, vystoupí v pátek 11 listopadu  v mariánskolázeňském Clubu Na Rampě. Těšit se můžete na známé hity i na nové skladby z dlouho chystané a velmi očekávané desky, kterou Tata Bojs letos vydali. Kromě skvělé hudby s sebou Tata Bojs přivezou také výjimečnou vizuální show, návštěvníky čekají propracované projekce a neopakovatelné světelné efekty.

Jak Tata Bojs vlastně vznikli? Stejným způsobem, jakým vznikají ty nejlepší věci. Z přátelství. Milan Cais (bicí) a Mardoša (Marek Huňát, baskytara) byli kamarádi už od základní školy, kde se také dohodli, že společně začnou hrát. První koncert kluci odehráli společně s kytaristou Markem Padevětem už v roce 1988. Tehdy ještě ve školní tělocvičně. Odtud Tata Bojs zamířili do pražských klubů, kde byla tahle omladina tak trochu “zjevením”. Z téhle doby také pochází Mardošovy slavné vtipy – mnohdy s pointou zauzlovanou lépe než lodní šroub.

Odpočátku bylo jasné, že Tata Bojs zkrátka jsou “něco jiného”. V rámci koncertu (“Tašou”) v pražské Roxy v roce 1996 spojili Tata Bojs svou hudbu s filmovými klipy, příští rok se konečně fanoušci dočkali vydání prvního studiového alba Ukončete nás..!. Následuje deska Nekončená stanice (1998), ovšem to nejlepší měla kapela stále ještě před sebou. Deska Futuretro (2000) je opravdovým zlomem v dráze hanspaulské party. Tatáči získali smlouvu s Warner Brothers a na Futuretru si dali opravdu záležet. Deska prořezaná vlivy drum and bassu, breakbeatu a klasickým přístupem Tata Bojs konečně vyšvihla tuhle partu mezi často skloňované kapely u nás. Na desce se objevuje také zpěv Kláry Nemravové, která s kapelou od té doby hostovala. Po Futuretru a vyprodaných koncertech rostl zájem o Tata Bojs a zároveň očekávání kvality na nové desce. Tata Bojs rozhodně nezklamali. Biorytmy (2002) pokračovaly v nastolené cestě tanečních beatů s inteligentní lyrikou a skvělým vizuálním provedením koncertů, jež má na svědomí Milan Cais. Ve stejném roce ještě vydávají Tata bojs desku Attention!, ve které předělávají své staré skladby do taneční podoby.

O dva roky později Tata Bojs pronikají do mikrosvěta prostřednictvím příběhu robotického psa Hala (chcete-li Halíka) a jeho páníčků Elišky a Tomáše. Celou deskou z roku 2004 se line příběh této trojice hrdinů – kapela si vzala za inspiraci Mardošovu knihu Nanobook. Ačkoliv by název alba vypovídal spíše o jeho miniaturnosti, význam byl naprosto opačný. Tata Bojs získali za desku rovnou čtyři sošky Anděl. Album Kluci kde ste? přinesl hitovky jako Pěšáci, Skovka, Trilobeat, Eko echo… Kdybychom chtěli být puntíčkářsky přesní, mohli bychom vlastně do diskografie TAta Bojs zařadit i album Smetana (2008), ve které Tata Bojs spolupracovali s Ahn Trio a dali tak vzniknout zajímavé poloze svých skladeb, které bilancují na pomezí klasické hudby a popu.

„Na Tata Bojs jsem se za tuto sezonu těšil možná nejvíc. Vždycky přivezou něco nového a vždycky je to stoprocentně originální. Bude to další nezapomenutelný zážitek,“ říká s nadšením organizátor akce Roman Juřica.

Tisková zpráva Klub Na rampě

Štítky: