Marek Švehla – Magor a jeho doba

Národ možná na kolenou je, ale my ne.

 

Byl bytostným intelektuálem, na vysoké škole vystudoval dějiny umění. Vášnivý diskutér, obratný stylista… jeho soudy byly pronikavé a provokující. Zajímal se o modernu, ale miloval baroko. K rockové hudbě se dostal oklikou, ale ihned vycítil její potenciál. Stal se manažerem a uměleckým vedoucím skupiny The Plastic People Of The Universe. To on vymyslel a definoval pojem underground, v podmínkách komunistického Československa tak specifický. Od establišmentu chtěl jediné: aby ho nechal na pokoji. Což je však v přímém rozporu s komunistickou ideologií. A začal mít potíže. Jenže, statečný chlap neustoupil ani o píď. Podepsal Chartu. Komoušům se vysmíval. Na estébáky kašlal. Během pěti pobytů za mřížemi si odseděl celkem osm a půl roku. Vesměs za provokace, výtržnosti, otevřenou averzi vůči režimu. Sametová revoluce pro něj přišla bohužel pozdě… bylo mu pětačtyřicet a byl alkoholik.

 

Stáhnul se z veřejného života a v médiích se objevovaly jen zkazky z jeho bouřliváckých alkoholových eskapád. Agresivní deliria vydrželi jen ti nejotrlejších z přátel. Zemřel v chudobě, nikoliv však zapomenut. Ivan Martin Jirous řečený Magor.

 

Obsáhlá, více než pětisetstránková biografie významné osobnosti Československé novodobé historie, představuje Jirouse jako fascinujícího myslitele, statečného člověka, ale i nesnesitelného ochlastu. A také jako básníka, jehož dílo naplno docení až další generace.

 

Výborná věc!

 

První vydání 2017

 

 

Štítky: