Longital

Longital z bratislavského kopce nad Dunajem. Osmnáct let na scéně, devět studiových alb a desáté na cestě. K tomu hudba k filmům, divadelním představením a živé akustické i smyčcové nahrávky.

 

Oceňovaná skupina v září 2019 vydala novéalbum pod názvem Mauna, aktuálně nominované na Album roku v Radio Head Awards. Přináší novou synergii, nahromaděnou energii a Longital 2.0 v top formě a dokonalé žánrové neuchopitelnosti. Mauna je havajské slovo pro horu ale také název kmene afrických motýlů, kteří se vyznačují zajímavými geometrickými vzory na křídlech. Víc, než geometrii v hudebních motivech se však vyplatí hledat ještě třetí význam pocházející z hinduistické filozofie, kterým je pro Longital ticho. Ne v doslovném smyslu, ale spíše v rovině vnitřního klidu. Ticho v hlavě, které léčí. „Přiznej si, že ti svět unikl a nechápeš, co se tu děje, že nestíháš vnímat všechno, co se v té rychlosti odvíjí,“ zpívá Shina o současném světě, ve kterém ani na okamžik nedokáže vypnout, zpomalit, nebrat si toho na sebe příliš moc a starat se o svoje duševní zdraví. Jako by Shina, Dano Salontay a Marián Slávka s lehkostí spojili všechna žánrová období, projekty a světy, kterými za poslední roky prošli. Nechybí vzrušující smyčcové momenty, orchestrální aranže, sbor, klavírní plochy, ale také experimentální zvukové výlety, analogová elektronika a prvky vážné hudby.

 

Longital jsou známí velmi energickým koncertním projevem, který se často liší od studiových nahrávek a dodává jim živelnost. Vzájemná komunikace mezi hudebníky a improvizace dělá každý koncert jedinečným. Živé provedení alba v triu bude napínavé, překvapující a radostné.

 

Karlovy Vary, Klub Paderewski – scéna Husovka, čtvrtek 12. 3. 2020, 19.30 hod

 

Zdroj: Paderewski

 

 

Štítky: