Litoměřický Kořen už za měsíc!

Hudební festival Litoměřický kořen, který neřeší žánry, ale staví na osobitosti a invenci účinkujících, se letos uskuteční ve dnech 29. a 30. června, jako tradičně v přírodním areálu letního kina v Litoměřicích.  Představí se na něm téměř 20 uměleckých souborů z Česka a ze Slovenska.  Hlavní pořadatel Michal Hanzl říká, že „letos bude Kořen patřit hlavně komikům a básníkům“.

 

Litoměřický kořen patří mezi akce, na které se publikum rádo vrací bez ohledu na aktuální line-up,  a obdobnou mnohaletou věrnost přehlídce zachovávají i mnozí muzikanti, kteří tak tvoří jakýsi „inventář“ festivalu. To ovšem neznamená, že by dramaturgie rezignovala na nová jména. Letos takovým případem může být kladenská skupina Zrní, která středoevropskou zpěvnost, pro Kořen typickou, propojuje s vlivy alternativního rocku, a to jak v jeho „dřevní“ podobě, tak i s nejnovějšími trendy, přičemž tak činí s nemalou dávkou originality.

 

Z největší dálky letos přijede hledačská skupina Longital z Bratislavy, kterou tvoří baskytaristka Shina a kytarista Dano Salontay. Přivezou své snivé, elektronikou ozvláštněné obrazy, v nichž se proplétá basa, Shinin hlas, skřípění smyčce na kytarových strunách a kouzla multidotykového tabletu Lemur.

 

Matadoři Kořenu – skupina Traband  – si připravili speciální koncertní set s tubovým kvartetem Síla a v netradičním aranžmá zahrají mj. své hity jako Černej pasažér a Černý kafe.

 

Duo Dva, také festivaloví „staří známí“, nabídnou ochutnávku ze soundtracku ke hře Botanicula, který stihl za čtvrt roku od vydání posbírat řadu prestižních mezinárodních ocenění. Letos se  diváci můžou těšit při jejich setu i na videoprojekci. Duo ČokoVoko přiveze novou propocenou kolekci ze sekáče, možná plísňáče, a k tomu nemilosrdnou ironii v neotřelých rýmech s chytlavými rytmy.

 

Nováčkem mezi účinkujícími na Kořenu bude po deseti letech znovuzrozené trio Kopir Rozsywal Bestar v čele s harmonikářkou a zpěvačkou Kristýnou Lhotákovou, která své nové písničky testovala nejdřív na prasátkách ve svém hospodářství, aby si potvrdila, že co se líbí prasátkům, bude se líbit i lidem.

 

Poprvé si budou moct návštěvníci Kořenu poslechnout posly multikulturalismu Allstar Refjúdží Band, sdružení hudebníků nejrůznějších národností, náboženských vyznání a politických postojů, kteří přivezou písně z chystaného alba Karaoke Evropa. Písničky, které hrají, jsou sice většinou tradicionály, ale jejich podání rozhodně není tradiční. Na velkém pódiu se poprvé představí Střídmí klusáci v kulisách višní, poetičtí šansoniéři v čele s charismatickým zpěvákem Jakubem Follem, nebo Lenka Vychodilová, vynikající česká zpěvačka a komička.

 

Nedílnou součástí festivalového programu je už řadu let také divadlo. Letos přivezou pánové Liška, Polášek a Zbrožek improvizační představení Milostný trojúhelník. Aktéři slibují mnoho legrace, ale hlavně prý půjde o odkrývání složitosti propletence lidských vztahů.

 

Byl by hřích plně nevyužít prostory letního kina, takže již tradičně nebude chybět promítání na dobrou páteční noc.  Večer proto zakončí promítání argentinského artového filmu La Antena.

 

Vstupné stojí v předprodeji do 3. 6. 400,- Kč, do 24. 6. pak 450,- Kč, na místě 500,- Kč, jednodenní 300,- Kč.  Děti do 15 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.
Stanování pro návštěvníky festivalu je zdarma v areálu Střeleckého ostrova.
Psi mají vstup do areálu povolen jen s náhubkem a na vodítku.
Podrobnosti najdete na stránkách pořádající agentury Modrý z nebe
www.modryznebe/koren

 

Pátek 29. 6. od 16:00 vystoupí v tomto pořadí:
Tubový kvartet Síla
Byl pes
Neočekávaný dýchánek
Ty syčáci
Divadlo: Liška – Polášek – Zbrožek
Traband + tubový kvartet Síla
Čokovoko
Film: La Antena

 

Sobota 30. 6. od 12:00 vystoupí v tomto pořadí:
Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka
Střídmí klusáci v kulisách višní
Vladimír Václavek
Lenka Vychodilová + David Noll
Kopir Rozsywal Bestar
Allstar Refjúdží Band
Frufru
Longital
Dva
Zrní

 

Zdroj: TZ Modrý z nebe

 

Reportáž z Litoměřického Kořene 2011 a 2010

 

Štítky: