Litoměřický Kořen 2012

Festival pro srdcaře.

 

Na plíce jsou Luhačovice, na srdce pak Litoměřice.

Festiválek na břehu Labe je srdeční záležitostí pro většinu návštěvníků. Jsou tací, jež se sem vracejí dlouhá léta a vlastně už ani sami neví, kolikátý ročník vlastně absolvovali (byl jsem tu letos pojedenácté nebo podvanácté?). Vracejí se sem za domáckou, přátelskou, rozvolněnou atmosférou mejdánku na chalupě se sudem a grilováním.

Intelektuálně zdatní mládenci se srstí různé kvality i hustoty, obrýlené žížaly v zavinovacích sukních, ušmudlaní, popelící se caparti, loudiví čoklové, co se vám s žuchnutím svalí pod nohy (a překračuj si mě). Žádná víajpíčka, žádné ploty, nášlapy, žádný filcunk u vchodu (abyste do areálu náhodou nevnesli láhev s vodou!). Umělci s diváky v homogení směsi. Jak bylo výše naznačeno… lázně prostě.

 

A co přinesl letošní osmnáctý ročník zajímavého? Tedy krom rekordních veder a noční bouřky (a pomerančového radleru… v těch pařácích se ho vypilo móře).

 

… party bez nichž by Kořen Kořenem nebyl… Neočekávaný dýchánek, Byl pes, Ty syčáci… ve sluneční výhni odvedli výkon na hranici sebeobětování… a pochopitelně Traband, tentokrát však společně s tubovým kvartetem Síla. Netradičně zaranžované trabandí písně… Jardo Svobodo, šup s tím na desku… ten materiál má potenciál!

 

… party vracející se… provokatérky Čokovoko, na Kořeni podruhé (bohužel s pocitem lehkého odzívnutí)… Dva, diváckou odezvou pasovaní na zlatý hřeb festivalu… klidná síla Vladimíra Václavka… neklidná síla třebíčských FruFru (pro mne vrchol všeho, nesmírně intenzivní nářez, alternativní hard core, skvělý bicman Nelid, velká věc!)

 

… party, s nimiž jsme dosud neměli to potěšení… početné multikulti uskupení Allstar Refjúdží Band, Čína, Kurdistán, Arménie, Švýcarsko, Česko, vše na jedné hromadě, odpich a energie… v elektronicko-alternativně-popových hudebních vodách lovící bratislavští Longital a ukrajinští Zapaska (tito však komorněji)… básniví blouznivci Zrní a též Střídmí klusáci v kulisách višní (tito s vtipem a nadsázkou, popík texty posunutý do zcela jiného levelu)… šansoniérka Lemura Lepá aka Lenka Vychodilová (absolutní verbální orgie)… divadelní improvizace na diváky nahozená témata trojice Liška – Polášek – Zbrožek (když se na divadle nepovede Hamlet, zbyde divákům alespoň zážitek z kvalitního textu. Když se to nepovede nám, nezůstane vám nic… zaznělo v úvodu produkce. Hudební podkres basisty Míry Honzáka byl ovšem senzační).

 

A ještě… gulášek, pikantní fazole, palačinky naslano i nasladko, zase to výborné kafe (čerstvě mleté), stánek Rekomando – knihomolův ráj, čajovna a kozí sýry.
Lázně prostě.
Příští rok devatenáctý ročník!

 

PS: Prošvihli jsme Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka a promítání filmu La Antena (no co? nemůžu bejt u všeho!)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky: