Konec září v Paderewském

Vzpomínka na Zuzanu Navarovou, Magorova hutná poezie, jazz.

 

Dva populární hudebníci, nevidomý romský akordeonista a zpěvák Mário Bihári a basista František Raba spojili svoje síly, aby oživili písničky svojí kamarádky a kolegyně Zuzany Navarové, která je již několik let v nebeském angažmá.

František Raba – bass; Je vyhledávaným studiovým hráčem. Nahrával i koncertoval se soubory Nerez, Caribe, Jazz Quintet, Golem, KGB, TOČR, SOČR i s Orchestrem Karla Vlacha. Spolupracoval s Radimem Hladíkem, Ivanem Králem, Barbarou Montgomery, Peterem Cardarellim. Byl spoluhráčem Rudolfa Rokla. Se skupinou KOA hrále od jejího založení v roce 1998.

Mário Bihári – akordeon, zpěv; Již v mládí mu byla zjištěna vrozená oční vada a v osmi letech po úraze oslepl úplně. Na klavír začal hrát v sedmi letech, na akordeon v deseti. V roce 2000 absolvoval konzervatoř Jana Deyla v Praze. Prostřednictvím této školy se seznámil se Zuzanou Navarovou a v roce 1998 začal hrát ve skupině KOA.

Karlovy Vary, Klub Paderewski, scéna Husovka, úterý 27. 9. 2011, 19.30 hod

 

 

Po čtyřech letech se vrací na scénu Klubu Paderewski undergroundová písničkářka z Vídně Dáša Vokatá a legendární buřič, kunsthistorik a básník Ivan Martin Jirous, řečený Magor. Ten letos na jaře prodělal velmi vážné zdravotní komplikace, během nichž si již mnozí literární historici brousili tužku na květnatý nekrolog. Magor se však z problémů vykřesal a tak ho spolu s Dášou můžeme přivítat na naší scéně. Dáša Vokatá zahraje a zazpívá, Magor přečte něco ze svojí tvorby. Jirouse jistě není třeba veřejnosti podrobněji představovat. Po absolvování dějin umění na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze začal spolupracovat s psychedelickou hudební skupinou The Primitives Group a později se stal uměleckým vedoucím rockové skupiny The Plastic People of the Universe. Ač se Magor snažil vždy vystupovat apoliticky, podepsal nakonec Chartu 77 a pro své nekompromisní postoje strávil během pěti věznění osm a půl roku za mřížemi. Stal se tím spolu s Plastiky nechtěným symbolem odporu proti komunistickému režimu. Poezii se Jirous věnuje již od šedesátých let a jeho dílo je dnes již poměrně rozsáhlé. Byl za něj v roce 2006 oceněn literární cenou Jaroslava Seiferta.

Karlovy Vary, Klub Paderewski, scéna Husovka, čtvrtek 29. 9. 2011, 19.30 hod

 

 

Křest CD Voda Karlovarského Repre Bandu pod vedením Milana Krajíce.

I když je nové album produkcí jazzové kapely, není v žádném případě zaměřeno na oslovení úzké skupiny jazzových fanoušků. Většina písní je volena s ohledem na znalost českého trhu a popularity písní mezi všemi generacemi konzumentů, avšak ve velmi neotřelých aranžmá.
KRB se dokáže ve vysoké kvalitě pohybovat v různých hudebních stylech a tak na CD najdete instrumentální i vokální jazz a swing přes dusající disko, pop, hip hop až po symfonizující aranžmá vyššího populáru. Obsáhlý booklet alba v češtině i angličtině by měl přiblížit posluchači informace o orchestru na chystaném turné po USA

Karlovy Vary, Klub Paderewski, scéna Husovka, pátek 30. 9. 2011, 19.30 hod

Zdroj: Paderewski

 

Štítky: