Jiří Bárta & Terezie Fialová

Violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová se společně etablovali během posledních deseti let na domácí i zahraniční scéně jako duo dvou mimořádných hudebních individualit spojující hudební spontánnost se snahou o autentickou interpretaci skladatelova zápisu.

 

Jiří Bárta patří ke špičce evropských violoncellistů, spolupracoval s předními symfonickými tělesy jako jsou London Symphony Orchestra, Berliner Symphoniker, Česká a Slovenská Filharmonie s dirigenty jako jsou Charles Dutoit, Gianiandrea Noseda, Maxim Shostakovich, Jiří Bělohlávek. Komplet Bachových violoncellových suit natočil v průběhu let dvakrát, Bártovu disku s Kodályho sólovou sonátou udělil londýnský časopis The Gramophone “Editor’s Choice” Je uměleckým ředitelem mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné hoře.

 

Terezie Fialová vystudovala hru na klavír (HAMU Praha a Hochschule für Musik und Theater Hamburg). Je vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou. Je laureátkou soutěží v Itálii, Holandsku, Rusku a Švýcarsku. Zúčastnila se několika mistrovských kurzů a koncertovala v prestižní řadě pařížského Louveru, v Laeszhalle Hamburk či v Kennedyho centru ve Washingtonu. Jako členka klavírního tria Eben trio /R. Patočka – J. Bárta – T. Fialová/ natočila několik ceněných CD. Premiérovali díla (nejen) soudobých autorů např. Benta Sōrensena, Eda Nesbita, Petra Ebena či Martina Smolky.

 

Terezie a Jiří společně zahráli v mnoha významných koncertních sálech v Praze, Českém Krumlově, Kutné Hoře, Mnichově, Hamburku, Paříži, Istanbulu, Madridu, Pekingu, Šanghaji či Soulu. V roce 2021 vydali úspěšné a kritikou ceněné 2CD kompletních Beethovenových Sonát pro violoncello a klavír.

 

Galerie umění v Karlových Varech, čtvrtek 23. listopadu od 19:00

 

 

Štítky: