Jaroslav Svoboda tentokrát bez Trabandu

Komorní projekt frontmana skupiny Traband provází sdělné texty, naléhavý hlas, zvuk starodávného harmonia představující barvité panoptikum lidských příběhů a podobenství s tématy lásky, víry i vztahu člověka k přírodě.

 

Zpěvák, textař, skladatel, multiinstrumentalista a také výtvarník Jaroslav Svoboda (1966) vydal více než desítku alb s Trabandem, kapelami Zuby nehty a Otcovy děti, autorsky spolupracoval s Michalem Horáčkem, Václavem Koubkem, Divadlem bratří Formanů, The Tap Tap, jako hráč na harmonium je členem kapely Květovaný kůň a hostuje v kapele The Reverends. Talentovaný muzikant originálního autorského rukopisu, kapelník a frontman kapely Traband, která aktuálně odpočívá, momentálně vystupuje sólově pouze s harmoniem.

 

Harmonium je moje velmi stará láska. Jsou to takové varhany pro chudé. Jeho zvuk dokáže velice laskavě zaplnit prostor a má lidský rozměr, není v něm ta pompéznost velkých varhan, která vás nekompromisně zatluče do lavice. Harmonium dýchá jako živý tvor. Když chce, umí znít jako ty varhany, ale umí hrát i sprostě, hospodsky,“ říká Jarda Svoboda. Působivé autorské texty jsou výpověďmi o člověku, jeho touhách, slabostech a snažení, jsou podobenstvími plnými romantiky, biblických odkazů i etického záběru, jsou panoptikem skutečných lidských příběhů. Neméně zajímavá je i hudební složka Svobodovy tvorby – čerpá z cikánské muziky, balkánské dechovky, kramářských odrhovaček, francouzských šansonů, ale i z české a moravské lidové hudby, vesnických kostelních zpěvů, domácího muzicírování.

 

Dechno trabandití odvaz nečekejte, spíše lyričtější, intimnější a klidnější polohu, ale Svobodův výrazný hlas, originální poetika, typický způsob interpretace, nadšení z hudby, energie a radost se určitě neztratí ani pod váhou důstojného nástroje. Ojedinělý komorní koncert Jardy Svobody Trabandity, na kterém zazní i písně z jeho prvního sólového alba vydaného k padesátinám, si nenechejte ujít ve středu 7.2.2018 od 19.30 hodin v karlovarské Galerii umění.

 

Zdroj: GU

 

 

Štítky: