Jarní Slunohrad

Festiválek jako dlaň

 

Hrad Hauenštejn zažil od svého založení ve druhé polovině 13. století lecos. Časy slavné i neslavné, jak to u podobných baráků bývá. Ovšem!
Zcela neuvěřitelné je, že v roce 2000 (v podstatě) zříceninu! hradu koupil šílenec, jež si usmyslel, že ji opraví a půvabnému místu opět vdechne život. Za pomoci přátel, sponzorů a vlastních rukou vytvořil (a vytváří) z Hauenštejnu kulturní centrum, v němž se pořádají koncerty, festivaly, historické slavnosti, řezbářská sympozia nebo dětské dny. A již sedmým rokem se tu konává i multižánrový festiválek Jarní Slunohrad.

 

Tedy… mozol se vskutku snažil seč mohl, aby podviatie dostálo svému názvu. V sobotu brzy odpoledne rozpaloval hradní nádvoříčko velikosti kovářovy dlaně na teplotu shodnou s čoudícím grilem, nicméně v hradním sklepení jen neochotně tála jinovatka. Zatímco na scéně střídaly se žánry… a viděli jsme Vasilův rubáš, metalisty Cruel, popové Nano, alternativce Jablkoň i rockery Houpací koně (v Rytířském sále pak ještě folkové Durmančiny bylinky)… nádvořím voněly škvířící se klobásy a stejky, jakož i guláš (i vegetariánský!), ba dokonce i mrkev v rohlíku! Pípy šuměly podobně, jako okolní hvozdy a pokřikování hradních pávů (jo… pávů) dodávalo tomu reji punc vznešenosti. Takovej pěknej den. To si člověk pamatuje celej rok. Než vyrazí na další Slunohrad.

 

 

 

 

Štítky: