Jarda Svoboda tentokrát bez Trabandu

Sólový projekt frontmana skupiny Traband připravený pro akusticky zajímavé prostory – zazní písničky doprovázené harmoniem.

 

Kapela Traband se na hudební scéně pohybuje už od roku 1995. Nejznámější je její počáteční divoká dechno-šramlová poloha inspirovaná klezmer hudbou, Balkánem i kabaretem (Kolotoč – 2000, Road movie – 2002, Hyjé! – 2004). Ovšem i pozdější klidnější, lyričtější písničky a zajímavé zvukové kombinace si našly své mnohé příznivce (Přítel člověka – 2007, Domasa – 2010, Neslyšené?/Neslýchané! – 2011). Trabant získal už tři ceny Akademie populární hudby „Anděl“ (v roce 2004, 2007 i 2010) a pravidelně koncertuje u nás i na mnoha zahraničních prestižních festivalech.

 

Zásluhu na tom všem má frontman kapely, zpěvák, kytarista, textař, skladatel a také výtvarník Jarda Svoboda (1966), který teď přiváží do karlovarské galerie svůj novinkový sólový program. Talentovaný písničkář originálního autorského rukopisu pracuje zajímavě se slovy (je znát, že vystudoval český jazyk). Jeho barvité a silné texty jsou výpověďmi o člověku, jeho touhách, slabostech a snažení, jsou podobenstvími plnými romantiky, biblických odkazů i etického záběru, jsou panoptikem skutečných lidských příběhů z periférie města. Neméně zajímavá je i hudební složka Svobodovy tvorby – čerpá z cikánské muziky, židovského klezmeru, balkánské dechovky, kramářských odrhovaček, francouzských šansonů, námořnických halekaček, ale i z české a moravské lidové hudby, vesnických kostelních zpěvů, domácího muzicírování. To vše se působivě snoubí v jeden celek, který ovšem tentokrát nebude doprovázen šikovnými spoluhráči z kapely, ale jen a pouze starým harmoniem (klávesovým nástrojem podobným varhanám). Nejspíš to nebude tak ryčné a zběsilé jako trabandití začátky, více prostoru dostanou emoce a vnitřní stránky našich životů. Ale Svobodův výrazný hlas, originální poetika, typický způsob interpretace, nadšení z hudby, energie a radost se určitě neztratí ani pod váhou důstojného nástroje.

 

Ojedinělý komorní koncert Jardy Svobody, koncipovaný pro sály se zajímavou akustikou, si nenechejte ujít ve středu 16.1.2013 od 20 hodin v karlovarské Galerii umění.

 

Zdroj: GU

 

 

Štítky: