Jan Poláček – Malostranský ďábel

Vše jej zajímalo a jsa obdařen fenomenální pamětí, nikdy nezapomněl, co slyšel, četl a se naučil.

 

Jiří Arvéd Smíchovský přišel na svět v roce 1898 v Praze, do starobylé, zámožné rodiny. Přísně katolické rodiny. On sám se však odrodil… vzdělaný právník, polyglot a intelektuál propadl hermetismu, okultním vědám a černé magii. Seance prý probíhaly ve sklepení rodinného sídla, domu U Zlaté lodě na pražském Klárově.

 

Patřil ke zlaté mládeži a byl homosexuál, což v té době znamenalo obrovský společenský problém. Za války se přihlásil k Němcům, pracoval pro nacistický Sicherheitsdienst, po osvobození jen těsně unikl lynči, retribuční soud ho však poslal do vězení na doživotí. A tak se nechal zverbovat komunistickou StB. Chvilku požíval status prominentního vězně a korunního svědka v politických procesech, počátkem padesátých let však upadl v nemilost a zemřel za podivných okolností v Mírovské věznici. Spáchal sebevraždu, podlehl drsným podmínkám vězení, byl ubit dozorci nebo si ho skutečně odnesl čert?

 

Beletristicky zpracované poslední roky života Jiřího Arvéda Smíchovského, muže pronikavého intelektu, leč poněkud vratkých morálních zásad, tragické (a tajuplné) postavy českých dějin.

 

První vydání 2016

 

 

Štítky: