J.H. Krchovský v Paderewském

Jiří Hásek řečený Krchovský… nejčtenější básník současnosti. Nejoblíbenější. Básnická superstar. Poet v plné síle… a již klasik a maturitní otázka. A to přesto (či spíše právě proto!), že jeho básně jsou dekadentní, ponuré, temné… hemží se to v nich pohřebním kvítím i rubáši, viselci, náhrobními kameny a láskou zakázanou. Ovšem verše jsou to i velmi vtipné (Paderewským při autorově čtení několikrát proběhla vlna smíchu) a výrazně rytmické. Po zhudebnění volající. Čehož jsou si dobře vědomi Plastic People, Echt!, Hudba Praha či Nahoru po schodišti dolů Band.

 

A uvědomil si to i autor sám a již od roku 2007 provozuje vlastní Krch-Off Band. S nímž se vydal na turné 2015, jehož první zastávkou byl právě karlovarský klub Paderewski. Tento byl zcela zaplněn a s potěšením zkonzumoval hudbu o něco málo syrovější než bývalo bylo zamýšleno, neb jak frontman sám poznamenal: Zastihli jste nás v údobí, kdy nové písně ještě zcela neumíme a staré jsme zapoměli. Nebylo to tak zlé, pravda… kupříkladu Klíšťata se chvíli hledala, ale Procházka urnovým hájem, Neděle smrtná či Kyselina proběhly bez zádrhelů.

 

Úvod obstaralo duo Andreje Polanského (viola, zpěv) a Emüla Langmana (bicí), jenž se osobitě a bez piety chápe skladeb Velvet Underground. Velmi zábavné a osvěžující!

 

A večírek odstartoval autorským čtením sám Mistr. Z nové sbírky, jenž má vyjít na podzim. Těšíme se!

 

 

 

 

Štítky: