Hrad (Big)Beat

PRVNÍ HOŘE, X-LEFT TO DIE, ANYWAY, PLEWEL… 23. duben · 19:30 Rytířský sál hradu Loket… VSTUP ZDARMA!

 

PRVNÍ HOŘE – punk-crossover / Praha

POZOR… PŘIJÍŽDÍ S NOVOU DESKOU!!!!!

1998 – První hoře vzniklo v Jičíně na troskách místních punkových kapel. Věk členů skupiny se pohyboval okolo 16 let.
2003 – Skupina natáčí a vlastním nákladem vydává debutové album Na úpatí.
2006 – Druhé album Commedia dell´arte vychází u pražského labelu Black Point music. Kapela se „stěhuje“ do Prahy a ustaluje se ve složení kytara, zpěv, akordeon, bicí, basa, klávesy a elektronické samply. Pracuje na specifické podobě živých vystoupení, která jsou vyhlášená překypující energií, pohybem a divadelními prvky v čele s postavou smutného mima – akordeonisty.
2007 – První hoře vystupuje na četných letních festivalech i po klubech, získává své stálé publikum, oceňující netradiční a energický přístup k hudbě.
2008 – Třetí deska Lamento vychází na podzim znovu u labelu Black Point. Nahrávka sklízí až neuvěřitelně dobrou odezvu ve všech možných médiích, mnohokrát je označena za desku roku.
2009 – Lamento získává cenu Anděl za nejlepší rockovou desku roku 2008 a třetí místo v nezávislé anketě Břitva. První hoře vystupuje v pořadech Hitoár na iDNES TV a Madhouse na TV Óčko, do médií se dostávají klipy „Naruby“ a „Otčenáš“. Množí se rozhovory s kapelou (např. tištěný i internetový Houser, Abyss, Musiczone, Deníky Bohemia, Rock and Pop 5/2009…). V létě přechází První hoře pod křídla známé hudební agentury AMP (mj. Visací zámek, Marian Varga, Psí vojáci, UJD…)
2010 – Celorepublikové jarní turné Kult hyeny s kultovní crossoverovou Insanií. Účast na letních festivalech (Brutal Assault, Poličské Rockoupání, Lebeda festival, Kavčák, Festival bez hvězd, Kramle, aj.). První hoře je zastupováno hudební agenturou Kontra Production. Kromě častého koncertování se kapela v druhé polovině roku soustředí na natáčení a mixáž nové desky. V prosinci jako předzvěst vychází neprodejné promo EP se třemi skladbami.

 

X-LEFT TO DIE – rock-crossover / Chomutov

Tento projekt se postupně rodil a v březnu 2004 vznikl. David Weingartner, Roman Knop, Vít Růžička a Míra Špernoga přijmuli název x-left to die za svůj vlastní. Zásluhu na slovním spřažení nese Jirka Weingartner. V květnu 2006 musela být sestava pozměněna rozhodnutím Míry z kapely odejít. Místa se ujal Jan Valenta jakožto absolvující student konzervatoře v Teplicích. Později jsme se rozhodli sestavu obohatit a v září 2008 se povedlo narazit na výborného kytaristu jménem Ivan Bubla.
Po dlouhém tápání pro označení stylu, jsme si vytvořili vlastní svět hudby bluecore, jakožto vyjádření radosti a smutku v životě i hudbě /zjednodušeně řečeno/. Snažíme se jej přiřazovat k motivu vážky, neboť její pestrost a schopnost jejího pohybu nás velmi ohromuje.
listopad 2004 natočeno první demo CD „Those we don´t speak up“
1. místo v soutěži Erzgebirgischer Rockpreis 13.08.2005 (Annaberg-Buchholz)
říjen 2005 natočeno druhé demo CD „Call all angels“
září 2005 Ave, r_man a it vain v pořadu Petry Krajčinovič na rádiu Rockzone
v dubnu 2006 Ave v andělské dvacítce a to v pořadu s Pavlem Andělem na rádiu RockZone
odchod Míry a příchod Valenťáka zapříčinil shrnutí původních songů v demo CD „The end of one part“
březen 2007 natočeno demo CD „Blue“
1.místo ve finále soutěže můzav Plzni pod Lampou 14.6.2007
srpen 2007 natočeno demo CD „Identity“
1.místo ve finále soutěže skutečná liga v Praze 1.12.2007
leden 2008 dotočeno demo CD „Blue evenings“ v nahrávacím studiu ex-avik
1.místo ve finále soutěže ČESKÁ ROCKOVÁ LIGA 2008 v Hanušovicích 23.8.2008
říjen 2008 natočen videoklip ke skladbě All Is Saint
květen vydání debutového CD alba „Potešma“
červen 2009 jsme předkapelou MARILYNa MANSONa v BRNĚ
prosinec 2009 natočeno live DVD v Kadaňském Orfeu

 

ANYWAY – punk-country / Mělník – Praha

Počátky pražsko-mělnické formace sahají do léta roku 1996, kdy spolu začali hrát Bohumil Krejza (zpěv a harmonika), Robert Taschner (bicí), Dan Vinař (kytara) a Petr Sládek (basa). Koncem roku 1999 mikrofon přebral bývalý frontman Clean Slate Jiří Nedvídek se svým charakteristickým ječákem. Po singlu vydaném vlastním nákladem, 7″ splitku s L’Point (obě 2000) a účasti na kompilaci My Time Is Over (2001), kam přispěli svou frenetickou World’s A Stage, Anyway vydali dlouhohrající debut Golf Club (2002). V suverénní produkci Ondřeje Ježka na něm Anyway konečně ve velkém zachytili svůj vysokooktanový mix hard coru, punku a obyčejného špinavého rock’n’rollu, opepřený zášlehy foukací harmoniky: pochvalná srovnání s Mudhoney, Fugazi, Dead Kennedys nebo zmíněnými Hüsker Dü byla nevyhnutelná. Song How z téhle desky se objevil ve filmu Smradi režiséra Zdeňka Tyce (2003). Vedle toho Anyway neúnavně koncertují, přičemž kromě České republiky projeli i velkou část Evropy včetně Velké Británie a hráli například s NoMeansNo, Sunshine, The World/ Inferno Friendship Society, Atom and His Package, Burning Airlines, The Epoxies nebo Victims Family. Jejich intenzivní živé sety znějí, jako když vypruzené hyperaktivní dítě s móresy Elvise Presleyho dostane do rukou kladivo a hřebíky. V poslední době Anyway přispěli coverem Nation Of Ulysses na Dischord Records Tribute kompilaci u norimberských Millipede Records (2005), v létě se chystají nahrát další velkou desku opět s Ondřejem Ježkem.

 

PLEWEL – grunge / Žlutice

Kapela vznikla v roce 2001 ve Žluticích. Začalo to laicky ve sklepě. Hráli jsme na krabice a na akustiky. Postupem času vznikaly nové písničky a hraní né a né nás pustit, tak jsme dali do kupy 10 písniček a amatérsky je nahráli. To cédo máme, ale raději ho nikomu nedáváme, je vcelku hrozný. Přišel čas, kdy jsme našli novou zkušebnu. Byla to taková hrozná kostka a v ní jsme se drtili a drtili, no a druhé amaterské CD bylo na světě. Je to samo sebou, popravdě taky nic moc, ale už je to lepší. O dva roky později nám začalo něco scházet.Byla to druhá kytara a tak jsme neváhali a nabrali jsme do kupy našeho sólistu a byli jsme čtyřčlenná smečka. Mezi tím jsme nahráli už vcelku v poho demo se čtyřmi písněmi. S tím jsme taky nějak zvlášť neuspěli. Po několika letech laxní aktivity na účasti v Můze (POD LAMPOU), jsme se jí konečně zúčastnili a postoupili do finále, kde jsme také skončili. Koncem října 2006 jsme nahráli v Karlových Varech cédo, které si myslíme, že stojí za poslech. Po půl roce od nahrání céda utrpěla kapela velkou ztrátu a to 13.března 2007, kdy nám umřel náš milovaný frontman kapely Pepa Šlauf. Byla to pro nás obrovská rána a skoro rok jsme nehráli, protože nikdo neměl chuť hrát. Nyní hrajeme dál a to vlastně kvůli Pepovi, který udělal velký kus práce v kapele a hlavně nebýt jeho, tak by kapela asi nikdy nevznikla. Takže v současné době hrajem ve třech a drtíme to, jak jen se dá………….

Složení:
ADAMUS – KYTARA,VOKÁLY
PÁJA – BASA
LUBAS – BICÍ
JOSEWF – KYTARA,VOKÁLY ( 13.12.1987 – 13.3.2007)

Zdroj: Hrad

Štítky: