Hrad Beat (doom-gothic-black)

Metal… všecičko metal…

 

Silent Stream Of Godless Elegy ethno-doom/ Ostrava

Doslova raketový vzestup mezi českou metalovou elitu se povedl moravské skupině SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Již po vydání debutu Iron v roce 1996 začínali pozorní posluchači i hudební kritici „cítit, že něco je ve vzduchu“. Třaskavé očekávání explodovalo o dva roky později, kdy „Silenti“ vyrukovali s druhou řadovkou Behind The Shadows. Právě tohle album bylo oním katapultačním stimulem zmíněným již v úvodu. Vysoký standard svých kvalit skupina potvrdila i albem Themes v roce 2000, za které obdržela žánrovou cenu Akademie populární hudby „Anděl“.
Rok poté se skupina personálně zcela obměnila a v nové sestavě spojila své síly s moravským worldmuzikantem Tomášem Kočkem. Po třech letech spolupráce, vzájemného přibližování skladebných technik a názorů na muziku spatřilo na konci roku 2004 světlo světa album Relic Dances. Tomáš Kočko, v roli producenta, přizval k realizaci této hudební delikatesy i jednu z předních moravských cimbálových muzik CM Radošov. Výsledkem je pak album nabité metalovou energií a tlakem, výraznou moravskou melodikou a překvapivými souvislostmi mezi „doommetalovým“ smutkem a smutkem moravských lidových balad. Album, inspirované nejstaršími vrstvami moravské lidové písně, která svou syrovostí a drsnou poetikou přímo vybízí ke spojení tvrdé hudby s barvami tradiční muziky, obsahuje osm písní, jejichž délka je pokorným přitakáním tradiční formě lidové balady. Výsledný tvar lze pak směle označit jako ethno-metal. Album Relic Dances bylo oceněno Akademií populární hudby jako nejlepší tuzemské hard’n’heavy album roku 2004 a stejné ocenění získalo i v antianketě českých tvrděrockových publicistů BŘITVA 2004.
Za patnáct let své existence odehráli SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY stovky koncertů a festivalů, předskakovali žánrovým veličinám ANATHEMA, THE GATHERING, SKYCLAD, KORPIKLAANI a CRADLE OF FILTH a představili se také fanouškům v Holandsku, Belgii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Polsku a Maďarsku.

 
Interitus metal-gothic/ Plzeň
Skupina Interitus vznikla na jaře roku 1993 v Plzni. Po téměř dvouletém hledání názvů, vyhovujících muzikantů… (vždyť to znáte) si dala konečně název Interitus. V následujícím období se kapela sice pilně scházela a zkoušela, ale na veřejnosti vystupovala jen velice zřídka. Na podzim roku 1996 začala Interitu vynucená přestávka způsobená odchodem několika důležitých hráčů včetně kapelníka. Zůstal jen bubeník Vraník, violista Vítek a kytarista a zpěvák Ioannes, který jako jediný ze tří zbylých stál u zrodu skupiny a tak ( i když nejen proto) se stal jejím novým šéfem.
Během příštích asi dvanácti měsíců doplnila skupina Interitus své prořídlé řady o flétnistku, klávesáka a dalšího kytaristu. V této sestavě vytvořila a nazkoušela nový materiál a na jaře 1998 ho zvěčnila na svém prvním demosnímku s názvem Interitus´98. Po křtu dema, na kterém měl premiéru i nový basák (do té doby jsme živě vystupovali bez basy, na kazetu ji nahrál Ioannes), přišlo ještě několik různých zkušeben, změnil se muž za bicími a později i dívka s flétnou, a jako zcela nový prvek se v Interitu objevila zpěvačka. V této sestavě kapela natočila na jaře 2000 i první oficiální nosič Deborah vydaný na CD a MC u plzeňského Aviku.
Během let 2000-2002 kapela hraje na všech českých podiích a na spoustě českých festivalech…. Je rozprodán celý náklad CD i MC Deborah a tak se skupina rozhodla natočit další, v této době již můžeme říci, že neméně úspěšné CD, jehož pracovní název zněl Srdce Krále. Samozřejmostí bylo vyměnění několika hráčů ( kytara Martin, vrátil se námi obdivovaný Roman). Na jaře 2002 je dopilován materiál na CD, které nese pyšný název Srdce Krále. Samozřejmě, že nesmíme opominout změnu oproti Interitus ´98 a Deborah a tou je výměna bubeníka za automat, jehož programování se ujal Ioannes. Skupina se po delší pauze vrátila ke svému černobílému make-upu, který ještě zdůrazňuje jejich živou pódiovou show…
Dne 11.7.2002 se plzeňským klubem Pod Lampou rozeznělo srdce… Srdce Krále… Ten den skupina pokřtila své nové CD, po kterém se vydala na další dobývání nejen českých pódií.
Podzim roku 2002 přináší do skupiny Interitus menší personální krizi. Odchází flétnistka, klávesák a kytarista. Vše je však brzy zažehnáno a přichází nová hráčka na klávesy Andrea. Kytara je pouze jedna a hraje se v obsazení bez flétny. Nový materiál je připravován pro tento „pětičlenný orchestr“. Na jaře 2003 přibírá skupina opět živé bicí. Tohle posouvá kapelu daleko dopředu a poctivě se připravuje na letní vystupování. V létě ještě doplňujeme instrumentář znovu o flétnu, která na konci roku také začíná zpívat, protože odchází dlouholetí členové zpěvačka s basákem, takže změna i na postu baskytaristy – přichází Honza.
Rok 2OO4 je pro Interitus v jistém smyslu zlomový. Kvůli neobvyklému nástrojovému obsazení, z toho vyplývajících problémů se zvučením a při vidině důležitých koncertů navazujeme trvalou spolupráci se zvukařem Rolandem, když před ním nás nějakou dobu zvučil bývalý kytarista Martin. Dalším novým mužem v řadách Interitu se stává manažer Richard, který by nám měl pomoci se stále složitější organizací a fungováním kapely vůbec. Kvůli loňskému novému obsazení důležitých postů mírně odkládáme natočení nové desky, ale o to více se ukazujeme na jevištích. Objevujeme se jako předkalela na koncertech U.D.O., Helloween, Rage, několikrát také máme možnost vystupovat s Arakainem.
Počátkem roku 2OO5 konečně vstupujeme do mrazivé temnoty, tedy pořizujeme nahrávku s názvem Frozen Darkness, která spatřuje světlo světa v nahrávacím studiu Kdyně a částečně také ve studiích Českého rozhlasu Plzeň. Nové CD vydává Élysion a v květnu je uvedeno na trh. To už máme za sebou opět několik významných koncertů, největší porce je však teprve před námi. Jako hosté vystupujeme na všech dvanácti čtvrtfinálových kolech České rockové ligy, semifinále na Basinfire festu, i finále na Vlčtejně. Mezitím ještě Noc plná hvězd a Masters of Rock. Také se objevujeme v jednom z pořadů televize Óčko. Na podzim tu máme výměnu bubeníka, když jsme už předtím během léta stihli dva jiné klávesáky, a již s novými borci předskakujeme na české části turné Helloween a účastníme se mj. i zimního Masters of Rock.
Rok 2006 přináší výraznou změnu ve zvuku a vzhledu kapely. V první polovině roku definitivně odchází zpěvačka-flétnistka, je tedy potřeba obsadit dvě velmi výrazná místa. Místo flétny se objevují housle a s nimi Adam a role zpěvačky se po poměrně složitém výběru ujímá Radka. Z praktických důvodů rušíme v obsazení klávesy, ještě jednou měníme bubeníka, nastupuje Jarda, a takto obnoveni pokračujeme v produkci. Opět máme možnost hrát na společném podiu s českými (Arakain, Krucipüsk…) i zahraničními (Axxis, ProPain…) hvězdami, koncertujeme na velkých mezinárodních festivalech a vydáváme se i za hranice naší republiky.
V roce 2007 rozšiřujeme naši mediální prezentaci. Spouštíme novou verzi oficiálních stránek a postupně rozjíždíme také paralelní stránky na Bandzone, Myspace a Stage. Natáčíme videoklip, se kterým se, díky hlasům fanoušků, poměrně úspěšně umisťujeme ve Výtahu na Óčku. Koncem roku připravujeme promofotky v aktuální sestavě, která opět prodělala během roku změny. Odešel dlouholetý výrazný basák Honza a s ním zpěvačka Radka a kytarista Ota. Jejich místa zaujímají Roman (basa), Jirka (kytara) a Petra se svým krásným hlasem. Později ještě bubeníka Jardu střídá Radek. Nehledě na změny pokračujeme v koncertování, absolvujeme velké turné po ČR s Hevein, letní MOR, předskakujeme na jediném českém koncertě Scorpions a na podzim hrajeme s Korpiklaani a znovu s U.D.O. K tomu přirozeně mnoho menších koncertů nejen pro věrné fanoušky. Pečlivě také připravujeme nový materiál, který se chystáme v příštím roce natočit a vydat na CD.

 
Selfexile doom-rock’n’roll/ Sokolov
Kapela SELFEXILE byla založená v roce 2005 v sokolově a od začátku se hlásí k odkazu black sabbath a stoner rockových kapel.

Složení:
Razor – zpěv
Hanzi – bicí
Vesta – basa
Lacifer – kytara
Honza – kytara

 

17. červen 2011, 19:30, hrad Loket, VSTUP ZDARMA!!!

 

Zdroj: Čortůf hrád

Štítky: