German Metal Strike v Lokti

Ár jů redy for hevy metl, yeah?

 

Ti kluci prostě museli projít nějakým kurzem. Nebo učilištěm. Střední odborné učiliště hudebních klišé s odborným zaměřením na heavy metal. Obor mimika, gesta a komunikace. Jeden jako druhý kroutí prsty do charakteristického paroháče, cení zuby či roztáčejí hřívy jak derviši své suknice. Těla zaklánějí do krkolomných pozic, a s nohou na odposlechu kropí publikum kulometnou salvou kytar. O pauzách pak táží se přítomných sípavým pomejovským témbrem, zda jsou tady a připraveni na rock and roll (výborně to umí parodovat Tomáš Klus). Jenže, jakkoliv to někomu může připadat úsměvné, taková jsou pravidla žánru a metaloví fans to tak chtějí. Tvoří totiž stejně svébytnou a věci oddanou komunitu, jako třeba fotbaloví fandové či motorkáři. A patří k tomu i uniforma černého trika s potiskem, etiketou opatřená džíska, nábojový pás, tetování s lebkou či drakem a okovaný nátepník.

 

A přesně takových ušlechtilých figur sešla se v sobotu navečer v loketském amfiteátru fůra. Nezanedbatelnou část z nich tvořili sousedé za Západního Německa (logicky) a právě ti zatápěli pod kotlíkem již od prvních kelímků. Aby ne, přijeli na své. A zejména při setech dorostenců Ebony Wall (s ne zcela jistou zpěvandulí) a Alpha Tiger (jejich uširváč měl naopak sebevědomí na rozdávání) tvořili atmosféru, jíž znají z vyprávění otců. Neboť dramaturgicky se jelo celý čas hluboko v osmdesátkách (no dobře, v devadesátkách, ale stále šlo o tutéž muziku), v době, kdy se scéna, čerstvě zrozena, rozeřvala na plné pecky jak nezbedný fakan. Co dorost nakousl, veteráni doslovili. Stormwitch, Tankard a Grave Digger tu historii pamatují, neb ji tvořili. A pochystali z ní menu, jež vyjící smečka schramstla a ještě se oblízla. Protože… a to je veliká pravda… lidi chtěj slyšet hlavně to, co dobře znaj.

 

Summa?
Uměl bych si na scéně představit i jiné metalové bůžky (pořadatel slibuje na příští rok repete, tak uvidíme), nicméně z Lokte odcházel jsem občerstven milou změnou (po páteční funkové horečce). A energický set thrashmetalových Tankard mě vyloženě bavil. Frontmana Gerreho zjevně taky. V samém závěru vrhl se střemhlav mezi fanoušky. Leč tito fortelně stavěného pěvce neudrželi a tak si kudrnáč domů vezl něco loketské země. Zadřené pod kůži. Na lokti. Jak příznačné.

 

Odposlechnuto: Tyvole super, ty tankárdi mě hodně bavili, jeli starý pecky, co znam. Super tyvole!

 

Takže tak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky: