Filip Koryta – Fotogenické problémy

Ty mluvíš, já poslouchám… ty mlčíš, já poslouchám.

 

Jakkoliv je Filip Koryta výřečným moderátorem a přestože je schopen bez zadýchání vysypat z rukávu slam daleko překračující povolené tři minuty, básníkem je zdrženlivým a až asketicky stručným. Je to dobře, neb jeho texty jsou jistě sedmkrát destilované, na kost obrané, mnoho hodin tažené. Stačí čtyři slova? Jeden čas, dvě místa (Lhář) nebo Jednomu hlas, druhému ticho (Pravidla křiku).

 

Ta slova jsou jako údery srdce, jež rozeznívá zvon. Jako výstřely, dlouze rezonující v nočním tichu. A pustí-li se autor přece přes stránku, rytmizuje tak výrazně, že v čtenářově mysli uvízne minimalistická nekonečná smyčka (Úplně všechno to všechno, Věc), zde autor nezapře muzikanta (filologa zas v pětistupňovém členění dramatu/ knihy).

 

Rádi-li poezii strohou, stručnou, nežvanivou, rádi-li poezii prostou velkých gest a slov… zde jsou Fotogenické problémy, takto již třetí sbírka Filipa Koryty. Výtečně!

 

Filip Koryta (*1989) pochází ze Sokolova, vystudoval český jazyk a literaturu, organizuje a moderuje večery slam poetry (pod nickem Dr. Filipitch se stal Mistrem ČR 2017, o dva roky později vystoupil před čtvrtmiliónovým publikem na letenské protibabišovské demonstraci), býval frontmanem skupin Friday a diCaprio a spoluautorem hudebního projektu Glajstr Duo. Publikoval soubory slamových textů Test tvojí trpělivosti (2018) a Promiň (2019) a básnické sbírky Chlípnost (2014), S tebou a bez tebe (2016) a Fotogenické problémy (2020). Letos mu také vyšla prozaická prvotina Falknov Calling. V současné době žije v Plzni.

 

První vydání 2020

 

 

Štítky: