Buskers Fest po ulicích

A ještě ohlédnutí za červencovým Buskers Festem

 

V rámci karlovarského Majálesu jste si mohli přes den užít Buskers fest hned na několika místech města. V ulicích jste se tak potkávali s kabaretníky ze Španělska, balkánskými hudebníky, akrobaty z Argentiny, nebo třeba žongléry z Chile. Při procházce městem na vás dýchla světová kultura.

 

Na Masaryčce, na kolonádě, u letního kina…Tam všude byla slyšet hudba a k vidění byla různá vystoupení. Z Argentiny k nám dorazili akrobati Eya y Compania, z Chile hned několik zástupců z řad žonglérů a komediantů. Nechyběly ale ani evropské země – Španělsko, Německo, Belgie. Z hudby jste si mohli poslechnout třeba folkaře Hynka Kočího, indie-rock Her English Blood, nebo bálkánské Babsohn Band.

 

A co že to vlastně ten Busking je?
Busking = anglický ekvivalent pro prezentaci různorodého umění profesionálními umělci přímo na ulici. V ulicích měst tak můžete potkávat hudebníky, kouzelníky, živé sochy, mimy, divadla, a nebo třeba polykače ohně.
Odměnou pro vystupující je pak potlesk kolemjdoucích a nějaký menší či větší peníz. Každý kdo jde kolem, se tak může rozhodnout, zda se zastaví a výkon ocení.

 

Pouliční umění bývá občas vnímáno jako žebrání. Ale busking může být i velmi kvalitní umění. Z ulice vzešlo velké množství světoznámých umělců a část z nich si i ráda na busking zavzpomíná a občas vyjde hrát do ulic. Ulice byla jejich první příležitostí projevit svůj talent.
Ze světových jmen jsou to začátky třeba Boba Dylana, Edith Piaf, Davida Gilmoura (Pink Floyd), Janis Joplin nebo Louise Armnstronga.

 

Ale ani na české scéně nechybí několik umělců, kteří začínali v ulicích. V pražských ulicích jste tak dříve mohli potkat písničkářku Radůzu, Jaroslava Hutku nebo Petra Kalandru.

 

Text a foto: Stáňa Wolfová

 

FOTOGALERIE

 

 

Štítky: