Beata Bocek

Těšínská písničkářka a multiinstrumentalistka, jejíž album bylo nominováno na cenu Anděl v kategorii world music. V písních plných lásky, smutku, strachu, naděje i víry zpívá převážně polsky a doprovází se na kytaru, harmoniku a ukulele.

 

Beata Bocek (1983) – výrazná tvář tuzemské folkové i world music scény, textařka, zpěvačka, skladatelka pocházející z Českého Těšína, procestovala Indii, Nový Zéland, Skandinávii, momentálně žije na Valašsku. Hrála s mnoha kapelami, např. s Ležérně a vleže, spolupracovala s Lucií Redlovou a Jitkou Šuranskou na projektu MDŽ (Muzikantky, Dámy, Ženy), občas vystupuje v duu se švédským multiinstrumentalistou Christofferem Strandhem, aktuálně koncertuje nejčastěji sólově. Natočila zatím 5 autorských alb, Ja tutaj mieszkam bylo nominováno na Anděla v kategorii world music. Zpívá většinou polsky, výjimečně česky, francouzsky či švédsky. Její hudba je melodická, plná osobních výpovědí, emocí, niterných poselství a příběhů, ale i duchovní a přírodní tematiky. Zpěvaččin výrazný hlas podporují instrumentální dovednosti – doprovází se na kytaru, harmoniku, ukulele, koncovku i mbiru. „S kytarou jsem folková písničkářka, akordeon mě vrací do Těšína, s koncovkou se cítím být ženou hor, mbira ze mě dělá šamanku a ukulele přináší lehkost a vzpomínky na cestování.“

 

V hudbě objevíte nejen slezský a valašský folklór, prvky rocku, folku a šansonu, ale též ozvuky world music. Zvukomalebná polština i přesvědčivý pěvecký výraz oslovují posluchače, byť třeba zcela nerozumí všem slovíčkům polským či „po naszymu“ (směs polštiny, moravské češtiny, slovenštiny, němčiny a dalších jazyků všech národů a etnik, které spolu léta žijí v oblasti Těšínska či Třinecka). Na setkání s originální slezskou písničkářkou jste zváni ve čtvrtek 18.5.2023 od 19.30 hodin do karlovarské Galerie umění.

 

Zdroj: GU

 

 

Štítky: