Banditi di Praga v Karlových Varech

Kabáti se chystají do lázní.

Na Kabát bylo střiženo v teplickém rockovém salónu už v roce třiaosmdesát a zpočátku to nijak světoborně nevypadalo. Zábavy, čaje, lidové veselice okresního významu. Příchodem nových časů v listopadu 89 lámaly se osudy mnohých. Teplických metel též. Hlad po bigbítových nahrávkách byl obrovský a šanci dostaly i party mimopražské.
V devadesátém mají Kabáti zastoupení na kompilaci Rockmapa (píseň Koleda, koleda) i Monitorovském Ultrametalu (vály Má ji motorovou a Za trest). O rok později pak točí v Propasti Petra Jandy debutové album. Nese název Má ji motorovou a pro teplické znamená postup do vyšší soutěže. Vzápětí podepisují firmě Monitor/EMI. Pak už se jede hore kopcom. Děvky ty to znaj, Colorado, Země plná trpaslíků, Čert na koze jel atd atp. Co fošna, to komerční úspěch. Fanoušci kapele přibývají geometrickou řadou, zlaté a platinové desky jen prší, stejně jako nejrůznější ocenění a trofeje. Co na tom, že v roce 2008 Kabát zcela propadá v semifinále soutěže Eurovision Song Contest, o pár měsíců později na jejich pražský koncert přijde šedesát tisíc lidí.
Kabáti jsou bezkonkurenčně nejúspěšnější skupinou našich dnů. Milují je zedničtí učni, gymnazistky i jejich rodiče. Nad fenoménem kabátího úspěchu mudrují hudební publicisté i sociologové, intelektuálové se mají vůči komu vymezovat. Jen kapele samotné je to fuk. A hrne svůj rock and roll už víc jak dvacet let.
Letošní turné Banditi di Praga jedou Kabáti po sportovních halách a vezou si kruhové pódium s mohutným světelným parkem. V karlovarské KV Aréně ho postaví 15. dubna.

Více na www.kvarena.cz a www.kabat.cz

 

Štítky: