Trojka Zuzany Homolové

Známá slovenská folková zpěvačka a kytaristka, vynikající houslista Samo Smetana a multižánrový kytarista Miloš Železňák propojují folk, blues, jazz a folklór v zajímavou world music směsici okořeněnou i zvuky mandolíny, tamburín, kalimby či brumlí.

Setkání se slovenskou hudební scénou je pro karlovarského posluchače v současné době dosti vzácné. Zavítají sem občas bývalé či současné hvězdy pop music, občas se představí jazzový nebo folklórní soubor v rámci tradičních festivalů. Po mnoha letech se v Karlových Varech uskuteční také koncert folkových muzikantů. A ne ledajaký, vždyť kultovní slovenská písničkářka Zuzana Homolová (*1948)  je folku věrná již od konce šedesátých let minulého století.

 

Během více než třiceti let se absolventka Filozofické fakulty v Prešově věnovala zhudebňování a interpretaci francouzských a anglosaských lidových balad, později přidala také slovenské balady a vlastní tvorbu. Za minulého režimu nemohla natáčet, učila na ZUŠ, spoluúčinkovala s bratislavským písničkářským sdružením Slunovrat. Natočila pět alb (Čas odchází z domu /1989/, Homolová & Stivín /1991/, Slovenské balady /1995/, Tvojej duši zahynúť nedám /2005/ a Ňet vekšeho rozkošu /2012/), získala prestižní cenu Aurel za rok 2005, účastní se mnoha mezinárodních festivalů world music, často spolupracuje i s českými muzikanty. Pro její hudební projev byly vždy charakteristické lyričnost, poetičnost, interpretační subtilnost a silná vazba na domácí folklórní tradici. Vybírala si především temné balady, krvavé morytáty, jejichž interpretace byla v jejím podání až mrazivá. Teprve při poslední nahrávce se Zuzana Homolová soustředila také na také svěží, humorný, smyslný, někdy až poťouchlý svět lidové poezie. Opět vypráví staré příběhy lidovou tvorbou zkoncentrované do průzračně působivého tvaru, jen při nich neteče tolik krve, hlavním námětem je totiž láska v nejrůznějších podobách, plná metafor a občas i dvojsmyslů. Úpravy jsou okořeněny jazzem, blues, folkem, minimalismem, kterým folklór obohacují dva zpěvaččini spoluhráči – špičkový houslista Samuel Smetana, který vyšel z rodinných kořenů tradiční lidové hudby, ale hru na housle studoval i na univerzitě, a multižánrový kytarista Miloš Železňák známý z mnoha jazzových, bluesových a rockových projektů.

 

V této sestavě a pod názvem Trojka Z.H. kapela vystupuje už od roku 2005, v Karlových Varech se objeví po více než deseti letech. A určitě se máme na co těšit. Jedna z nejvýznamnějších slovenských folkových písničkářek, brilantní houslista a výtečný kytarista ve svých koncertech propojují folk, blues, šanson a folklór v zajímavou hudební směsici ozvláštněnou i zvuky mandolíny, tamburín, kalimby či brumlí. Na nevšední koncert vynikajících muzikantů i na setkání se stále vzácnější (a stále stejně krásnou) slovenštinou jste zváni v pátek 10.4.2015 v 19.30 hodin do karlovarské Galerie umění.

 

Zdroj: GU

 

 

Štítky: