Uši KVRM aneb slyšeli jsme v září

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V září to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prago Union – Smrt žije (2016)

usizari2016prago   Asi nejlepší rap pod sluncem. Tedy… v téhle kotlině. Ta deska je prostě perfektní a Kato dává na frak všem textařům.

 

Radiohead – A Moon Shaped Pool (2016)

usizari2016radio   Čekali jsme dlouho a dočkali se! Geniální věc! Melancholičtí britové si berou z předchozích desek to nejlepší. Úvodní skladba Burn The Witch, zřejmě nejsilnější z celého alba, má velmi vydařený videoklip. Napadlo by vás měsíc před vydáním desky smazat veškeré profily vaší kapely z  internetu? Radiohead ano!

 

Against Me! – Transgender Dysphoria Blues (2014)

usizari2016againstjpg   Floridští punkeři mají za sebou silný příběh. Zpěvák, kytarista a autor repertoáru Tom Gabel, prošel změnou pohlaví a v současnosti svou partu vede jako Laura Jane Grace. Že témata sexuálních odlišností, transgenderu, ale i nejrůznějších frustrací a křivd v písních kapely vedou, je pak nasnadě. Nicméně… zapadnou by nemělo, že ty písničky jsou velmi dobré!

 

Steve´n´Seagulls – Farm Machine (2015)

usizari2016steve   Partička mladých, finských pošahanců mydlí bluegrassové předělávky známých rockových fláků. Na tomhle albu kupříkladu pecky Metallicy, Iron Maiden nebo Rammstein. Ovšem pozor! Ti mládenci jsou muzikantsky velice zruční a dost možná, že jejich covery vás budou bavit víc, než originál (maidenovská The Trooper nebo Thunderstruck od AC/DC). Mimochodem… ke kterému akčnímu hrdinovi odkazuje název kapely? Sranda.

 

Michal Prokop & Framus Five – Město ER (1971)

usizari2016prokop   Jeden z úhelných kamenů tuzemské rockové historie. Titulní skladbu, dvacetiminutovou kompozici (byť se vlastně jedná o složeninu dvou písniček), otextovanou samotným Josefem Kainarem, pak čas povýšil na kánon. Zbytek desky sice působí trošku nesourodě, ale Andrštova Noc je můj den, či principálova Tys kámen, jsou skvosty naprosté. A Michal Prokop tu zpívá ve vrcholné formě! Povinná četba!

 

… and now for something completely different…

 

Nikolaj Vasiljevič Gogol – Revizor

usizari2016revizor   Dostalo se nám zajímavého srovnání… v rychlém sledu viděli jsme dvě adaptace Gogolovy satirické komedie o pozdvižení, které v jedné zaostalé ruské gubernii způsobí banální omyl. Inscenaci z Činoherního klubu z roku 1967 (natočená 1971), režírovanou Janem Kačerem a slavnou režii Sergeje Fedotova v Dejvické divadle z roku 1998. Obě představení byla skvělá a herci úžasní… buranský Hejtman Pavla Landovského i jeho zlá a zbabělá modernější verze Ivana Trojana, hochštapler Chlestakov Jiřího Kodeta i zpočátku ňoumoidní a rozmazlený úředníček Martina Myšičky. Kultůra!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: