Uši KVRM aneb slyšeli jsme v srpnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V srpnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Dead Weather – Dodge And Burn (2015)

usisrpen2016dead   Třetí studiové album supergroup americké nezávislé scény. Fanoušky nezklame, neznalým otevře srdce a zamilují se. Výborné písničky s pouličním dirty zvukem. Myšleny jsou ulice amerických měst. Kožené bundy, conversky a lehce umaštěná kštice. Denně si budete opakovat mantru: Jack White je génius! A Alison Mosshart nejvíc sexy zlobidlo! Výborné!

 

Spectrum Road – Spectrum Road (2012)

usisrpen2016road   Co se bude dít, spojí-li se pod jednou značkou basista a pěvec Jack Bruce (nejslavnější roky prožil v Cream), axeman Vernon Reid (Living Colour), klávesák John Medeski (jazzoví experimentátoři Medeski, Martin & Wood) a bubenice Cindy Blackman – Santana (znát ji budete od Lennyho Kravitze)? Muzikantské orgie! Parta se původně sešla co tribute band, vzdávající poctu průkopníkovi sedmdesátkového jazzrocku Tonymu Williamsovi a i na svém jediném albu mu skládá hold. Bohužel… smrt Jacka Bruce před dvěma lety kariéru téhle party ukončila. Nesmírný nářez!

 

Primal Scream – Screamadelica (1991)

usisrpen2016scream   Tímhle albem pro nás začala (a také skončila) éra taneční hudby. Počátkem devadesátek se dance scéna (jak ji vnímáme dnes) teprve rozjížděla a skotští Primal Scream byli u toho. K tématu se vyslovili, řadu epigonů ovlivnili a hurá pryč, k jiným hudebním vodám. Nicméně… tohle album je katapultovalo mezi mainstreamové hvězdy a nemělo by být zapomenuto. A na ten pitvorný rejstřík v Don´t Fight It, Feel It by měl být vydáván zbrojní pas!

 

Gojira – Magma (2016)

usisrpen2016gojira   Francouzové Gojira letos přišli s již šestým albem a ohlasy na něj jsou více než příznivé… prý je jejich nejlepším. Může být. Vlnobití brutálních kytar, naléhavý vokál, dobré písničky ve vykoumaných aranžích, temná, zlopověstná atmosféra. Velmi sugestivní!

 

Funkadelic – One Nation Under A Groove (1978)

usisrpen2016funk   Zlaté časy funky music. Vrchol party vedené extravagantním guruem Georgem Clintonem. Ale kdo v té éře nebyl extravagantní, že? Zde přítomný basista Bootsy Collins je kupříkladu mimozemšťan. Takovouhle hudbu mohli dělat jenom černí. A bělouši jen tiše závidět. Sex, těla zbrocená potem, kaťata do zvonu a lurexová saka. Funky pumpace.

 

… and now for something completely different…

 

Jules Verne – Patnáctiletý kapitán (2015)

usisrpen2016verne   Verneův román Un capitaine de quinze ans vyšel poprvé v roce 1878, do češtiny byl přeložen hned o rok později. Dobrodružná odysea mladého chlapce prý měla především napravit hlavu autorovu nezdárnému synovi, leč stala se biblí všech dospívajících hochů. A text si zachovává půvab i po stočtyřiceti letech. Rozhlasovou adaptaci románu vydal na formátu 2CD Radioservis, v titulní úloze exceluje Kryštof Hádek. Dětství, nostalgie!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: