Mike Stern šokoval Karlovy Vary!

XXVIII. Mezinárodní jazzový festival Jazzfest Karlovy Vary – Sokolov končí. Jaký byl? Tedy… z toho, co jsme měli možnost vidět a slyšet povedený. A víc než to. Jeho finále připravilo mi životní zážitek. Leč pořádku…

 

Den první, bigbandový, jsem prokoučoval, čili neposloužím. O dni druhém psalo se zde… den třetí minul mne rovněž.

 

Čtvrtý den (a byl to čtvrtek), bylo mi shlédnouti studentskou partu Jazz Co. v kavárně Drahomíra. Kvartet vedený šikovným kytaristou Honzou Horychem přehrál ten večír něco standardů a lze litovat (protentokrát) nevýrazné účasti publika. Ačkoliv… chlápci od baru přisunuli si židle blíž, takže… Apel: Přátelé, až jednou budete v bookletech či na plakátech číst jména těch mládenců (a pamatujte si bratry Horychy), zalitujete absencí. Tady se rodí nová scéna!

 

Klub mladých jazzmanů byl otevřen i v pátek v Divadle Husovka. Kvartet studentů Konzervatoře Jaroslava Ježka S Gustem s gustem hraje vlastní skladby, saxofonista Ivan Klečka zedral srdénka přítomných dívek a u basy identifikovali jsme Kubu Smutného, varského rodáka (pro pořádek dodejme… piano Gusta Bernard, bicí Tomáš Piala). Příjemná záležitost, dravý projev, velký nápřah. A to spolu hrají teprve od jara.

M.K. Collective vede táta toho celého mumraje (čti Jazzfestu), saxofonista Milan Krajíc. V kapele má zkušené hráče, Bédu Pacelta na basu a nově též kytaristu Jiřího Šimka. Jenže, my si všimneme hlavně mladé krve. Krajícův kolektiv žene vpřed jeho syn Milan junior a činí tak skvěle a ještě lépe, u piána sedí výborný František Nedvěd a od mikrofonu zdobí scénu zpěvačka Petra Brabencová. A to je velký talent, přátelé! Krajícovci zahráli (krom jiného) z kapelníkovy jazzové svity Joint, v přídavku pak nirvanovskou předělávku Smells Like Teen Spirit. Bylo narváno, Husovka hučela jak úl a bylo to fajn.

 

A byla sobota a v Thermalovské big hall velká sláva. Vrchol festivalu, hlavní koncert. Big Bandu Felixe Slováčka předsedal slavný pianista Karel Růžička. Ušlechtilá muzika, smokingy a saka, slováčkovci jedou jak motor Rolls Royce a Růžička je machr. Kupodivu, Felix vzal jen jednou do ruky klarinet?!

Pak silní chlápci odnesli z pódia pár židlí a nastoupila partička 4bars. Barytonsaxofonový kvartet, plus rytmika, plus piano. Dechaři trošku švindlují, občas zazní i trubka či flétna, ale když spustí všechny barytony naráz, je to jak v pelíšku včelích medvídků. A za bicími Oto Hejnic a u basy Petr Dvorský (ale ne ten tenorista!)

Jo a pak ještě zahrál Mike Stern Band.

 

 

Přátelé… vystoupení amerického kytaristy Mika Sterna a jeho souboru bylo prostě a jasně FANTASTICKÉ!!! A to z jednoho prostého důvodu… Mike Stern je FANTASTICKÝ kytarista, Dave Weckl je FANTASTICKÝ bubeník, Chris Minh Doky je FANTASTICKÝ basák, Bob Malach je FANTASTICKÝ saxofonista. A hlavně… dohromady jim to skvěle hraje! Stern v typickém postoji, s hlavou vysoko zdviženou a úsměvem od ucha k uchu, doloval ze svého nástroje neslýchané, Weckl v sólovém hromobití neustálými změnami tempa rozhodil (úmyslně, bazilišek!) i jinak spolehlivého Chrise Minh Dokyho. Kapela si hraní užívala, z Mika Sterna zářila dobrá nálada a bavil se jak velké děcko. Publikum se chytlo, v závěru stáli všichni jako jeden muž a řičeli nadšením. Zdá se vám těch superlativů přespříliš? Tu máte další… nejlepší koncert letošního roku, nejlepší jazzový koncert vůbec, životní zážitek! Mike Stern Band Forever!

 

XXVIII. Mezinárodní jazzový festival Jazzfest Karlovy Vary – Sokolov de facto končí až v neděli koncertem v Lázních III, leč už bez nás, neb otravné povinnosti…

 

PS: Po vystoupení pak Mike Stern osobně prodával svá CDčka, ochotně se podepisoval a pózoval fotografům. Vypadá o deset let mladší.

 

PS2: I letos byla při slavnostním večeru vyhlášena Cena Gustava Broma, kterou každý rok uděluje Český rozhlas Brno. Tu cenu kdysi vymyslel hudební dramaturg, rozhlasový redaktor, hudební skladatel, klavírista a dirigent Max Wittmann. Když letos zemřel, bylo mu toto ocenění uděleno In memoriam. V Thermalu ho převzal Wittmann junior.

 

PS3: Mike Stern Band Forever!!!

 

Štítky: