Michael Bar Zohar, Nisim Mišal – Mosad

Pošlete chlapce do akce!

 

Mosad – izraelská tajná služba. Jedna z nejvýkonnějších svého druhu na světě. Její jméno budí u spojenců respekt, u izraelských nepřátel strach. Kniha v jedenadvaceti kapitolách popisuje řadu akcí, které Mosad od svého založení v roce 1951 organizoval, či se na nich podílel. Akcí, jež jak by vypadly z dílny hollywoodských scénáristů.

 

Je tu kampaň Damokles, namířená proti německým vědcům, podílejících se na egyptském raketové programu, rozsáhlá operace Boží hněv, likvidující organizátory krvavého únosu izraelských sportovců na Olympiádě v Mnichově 1972, únos nacistického zločince Adolfa Eichmanna z Argentiny, zničení syrského jaderného reaktoru, tajná evakuace súdánských Židů, či vpravdě šílený podnik osvobození rukojmí z ugandského letiště Entebbe. Ne vše se vždy povedlo, ne vše je vždy v souladu s mezinárodním právem či zákony rezidentských zemí. Nicméně… Mosad je jedním z pilířů na kterých stojí křehká existence židovského státu.

 

Text poněkud kostrbatý, nepřehledný, rozvleklý, žádná pronikavá literatůra. Ovšem… ty informace!

 

Z anglického originálu Mossad The Greatest Mission of the Israeli Secret Service (2012) přeložila Milena Pellarová (2013)

 

 

Štítky: