Kmeny 90

Většinou žijeme v několika kmenech souběžně.

 

Třetí (a prý poslední) pokračování úctyhodného projektu vydavatelství BiggBoss. První díl Kmenů pojednával o současných městských subkulturách. Druhý svazek, Kmeny 0, byl zaměřen na subkultury předlistopadové. A titul Kmeny 90 pak tvoří jakýsi mezičlánek, sleduje rozličná lidská společenství  a nezávislé společenské proudy v divokých devadesátých letech. V době po pádu totality, v době uvolnění poměrů, v době, kdy bylo všechno možné. Většina z mapovaných soudrženství zaznamenala po listopadové revoluci prudkou expanzi, ale byla i taková, kterým změna režimu přinesla útlum (viz kapitola Underground).

 

Čili… letem světem punku, metalu, dance scény, techna, nadšenců do military, fantasy či deskových a počítačových her. Jsou tu kapitoly o skinheads, fenoménu skupiny Oceán, o queer komunitě, o výtvarné scéně či alternativním divadle. O kolečkových bruslích, skejtech i squatech…

 

Doplněno řadou rozhovorů s pamětníky a spoustou fotografií (leckdy velice zábavných… viz historické snímky dnes respektovaných hudebníků).

 

Pozoruhodná, graficky krásně zpracovaná kniha. Takovéto komplety se dědívají z generace na generaci co rodinné stříbro.

 

První vydání 2016

 

 

Štítky: