Jack Moore: Pocit je rozhodující!

O chystaném koncertu Joea Satrianiho v Lokti už jistě víte (a jistě se těšíte), ostatně psalo se o něm zde… Možná vás však překvapí jméno předskokana. Zní totiž povědomě…

 

Jeho otcem byl legendární irský kytarista Gary Moore (1952 – 2011), který v Čechách vystoupil pouze jednou (2010). K plánovanému vystoupení Garyho Moorea v Amfiteátru v Lokti v roce 2011 už bohužel nedošlo. Když promotér koncertů pod loketským hradem koncem loňského roku přemýšlel, koho 4. července 2013 nasadit jako speciálního hosta amerického kytarového čaroděje Joea Satrianiho, jiné jméno než Jack Moore nepřipadalo v úvahu…

 

Rozhovor s Jackem Moorem

 

1) Kdo je Jack Moore?
Odpovědět na tuto otázku není úplně jednoduché… Vždycky jsem se snažil být tak originální jak jen to bude možné. Navzdory různým vlivům je mým cílem vytvořit něco nového. Myslím, že v mé hudbě jsou prvky folku, popu, blues a dokonce i psychedelie. Obvykle vycházím z prvotních nápadů při hraní na kytaru.

 

2) Hraješ na kytaru a zpíváš. Hraješ i na nějaké další nástroje? Dostával jsi lekce od svého otce? Jaké jsou tvé hudební vzory, co tě jako hudebníka ovlivnilo?
Vedle kytary hraji také trochu na basu. Ale to asi jako většina jiných kytaristů. Rád bych se naučil na piáno. Pár lekcí jsem už jako dítě absolvoval, ale moc mi to nešlo. Můj otec mě vždycky povzbuzoval abych se učil hrát na kytaru. To, když se dnes ohlédnu, byla ta nejlepší věc, kterou jsem mohl udělat. To mi umožnilo rozvinout si hudební cítění a zároveň rozšířit si muzikantský obzor. Při hledání nové hudby se zároveň zdokonaluji ve hře na kytaru. V době, kdy jsem poslouchal spousty heavy metalu, jsem se naučil hodně ze songů skupiny Metallica. Tehdy jsem se přikláněl k názoru, že čím rychlejší nebo hbitější při hraní jsi, tím jsi lepší kytarista. Což samozřejmě není pravda. To nejcennější, co mě otec kdy o hraní na kytaru naučil, je, že pocit je rozhodující. Ten je vším! Řekl mi, že bending (vytahávání strun) nedělám dobře a že bych měl zapracovat na zdokonalení svého vibráta. Jakmile jsem si to uvědomil, začal jsem poslouchat kytaristy, kteří kladou důraz především na pocit. V tomto ohledu měl zejména Jimi Hendrix obrovský vliv na hru mého otce. Hodiny jsem věnoval zdokonalování mého vibráta. A podle otce nebyl nikdo lepším vzorem než právě Hendrix. Když pak otec najednou přestal kritizovat mé vibráto, uvědomil jsem si, že jsem asi na správné cestě.

 

3) Na čem právě pracuješ? Z tvého facebookového profilu víme, že spolupracuješ s Dhanim Harrisonem (synem George Harrisona z Beatles)…
Více než měsíc jsem začátkem letošního roku strávil v Los Angeles skládáním a nahráváním. Mám silný pocit, že začínám rozvíjet svou hudební identitu. A to je pro mě velmi důležité. V LA hudba přicházela naprosto přirozeně a cítil jsem, že jsem na tom správném místě. Taky počasí napomáhalo. Nevím, co vše říct o Dhanim. On je jako můj velký bratr. A je to fantastický hudebník. Nepochybuji o tom, že jednou budeme spolu na něčem pracovat. V tuto chvíli se však soustředím na své první sólové album.

 

4) Už jsi hrál s mnoha známými a slavnými muzikanty… Jak ses cítil? Kolik už jsi absolvoval svých sólových koncertů?
Měl jsem to štěstí si zahrát třeba s Deep Purple, Thin Lizzy, Joem Bonamassou a dalšími. Všichni byli velice povzbudiví. Pokud jde o má sólová vystoupení, získávám zkušenosti stále dál. Letošní jaro mě spojí na společném britském turné s bluesmanem Paulem Rosem, s nímž sdílím můj label MITA Records. Mou největší prioritou pro letošek je ale dokončit vlastní album a vyrazit na turné.

 

5) Na obalu alba Garyho Moorea „After The War“ z roku 1989 je fotografie miminka… Jsi to ty?
Ne, to nejsem já. Je to mylná představa. Doufám, že se to nyní vyjasní už jednou provždy. 🙂

 

6) Máš nějaké sourozence? Jsou to také muzikanti?
Mám celkem čtyři sourozence. Všichni se zabývají muzikou naprosto po svém. Máme to tak nějak v rodině…

 

7) Jaké používáš vybavení?
Procházím fází, kdy se rozhoduji, jestli používat Stratocaster nabo Les Paul. Dnes používám většinou Les Paul. S jeho tónem nemohu udělat chybu. Používám zesilovače Marshall. Ty mají ten nejlepší zvuk pokud jde o gain. Pro čistý zvuk preferuji zesilovače Fender.

 

8 ) Co otcovy kytary, používáš je? Co prozradíš před tvým prvním vystoupením v Čechách?
Nepoužívám žádnou z otcových kytar, i když na to nejspíš jednou stejně dojde. Do České republiky se mnou přijedou skvělí muzikanti. Repertoár, který v Lokti zahrajeme, nebudu prozrazovat předem. Přijďte a uvidíte!

 

9) Dědicové slavného jména nemají lehkou pozici. V muzice zvlášť. Kam směřuješ ty, čeho chceš dosáhnout?
V první řadě bych rád udělal své první album, na které bych mohl být opravdu hrdý. Pokud osloví a zasáhne ostatní, bude to jen bonus. Život je příliš nepředvídatelný, nelze si stanovit konkrétní cíle s předpokládanými termíny dosažení. Jde mi prostě jen o to psát a hrát dobrou hudbu. Stále více a více zjišťuji, že pokud si uchovám tento přístup k životu a k hudbě vůbec, pak vše bude do sebe přirozeně zapadat.

 

10) V hudební branži startuje svou kariéru další mladý muž z Británie, který se také jmenuje Jack Moore… Co s tím?
Raději to nebudu komentovat, když uvažuji o podání žaloby, aby bylo jeho jméno změněno… Ne, teď samozřejmě jen vtipkuju!!! Je to dobrý zpěvák a má i dobré jméno. A myslím si, že to, co dělá, dělá dobře.

 

Jack Moore na Facebooku

 

Hudba Jacka Moorea na Soundcloud

 

Zdroj: agentura Vlny

 

 

Štítky: